TopFest 2012 dopadol najlepšie, ako mohol
SITA
SITA

TopFest 2012 dopadol najlepšie, ako mohol

Tento rok sa TopFest presunul z poľa vedľa Zelenej vody na letisko v Piešťanoch. Týmto krokom niečo stratil, no veľmi veľa získal.

PIEŠŤANY 1. júla - Je približne 16:00 a my vchádzame do areálu. V krátkosti sa akreditujeme a vchádzame na parkovisko pre VIP. Ochranka na bráne bola však vyslovene odporná a správali sa k nám, akoby sme boli vo väznici a nie na festivale. Dobrá nálada sa zrazu vytratila. Ak sa tak ako k nám správajú ku všetkým VIP návštevníkom, veľa VIP lístkov sa ďalší rok nepredá.

Zaparkovali sme a išli sme do vnútra. Ihneď sme sa pristavili pri snežnom dele. Snežné delo kvôli vysokým teplotám pôsobilo ako veľká sprcha, čo si vychutnávali stovky ľudí. Pre návštevníkov bolo pripravených oveľa viac atrakcií, ako po minulé ročníky TopFestu. Boli to napríklad kolotoče, bungee jumping, motokáry, výstup na horu z prepraviek od piva, alebo prelet vrtuľníkom. Naň sme sa tešili najviac, no ani raz sme ho nestihli.

Počet stánkov bol zrovnateľný s minulým rokom. Na výber bolo občerstvenie, alkohol, rôzne hračky ako nafukovacia žirafa, alebo nafukovací meč. Nechýbalo ani oblečenie a doplnky ako sú tričká, mikiny, opasky, šatky, alebo prívesky, či peňaženky.

Organizátorov musíme pochváliť za skvelé logistické usporiadanie a vnútornú organizáciu priestoru, opäť budeme porovnávať s minulými ročníkmi a opäť to bolo zvládnuté lepšie. Premávala kyvadlová doprava, po celom areáli sa pohyboval malý vláčik a medzi návštevníkmi sa pohybovalo vodné delo. Organizátori tvrdia: "TopFest bez vody nie je TopFest a preto sme museli vodu zabezpečiť." My úplne súhlasíme.

Následne sme sa presunuli pod béčko stage, teda vedľajšie pódium. Tam hrali iba menej známi interpreti, no ich kvalita bola prekvapujúca a každý návštevník by si medzi nimi našiel aspoň jedného, ktorí by mu prirástol k srdcu.

Hlavný stage nebol jeden, ale hneď dva. Organizátori skúšali tento koncept už minulý rok a veľmi sa im osvedčil. Na jednom pódiu sa hrá, na druhom sa pripravuje ďalšia kapela. Vďaka tomu vystúpi viac interpretov a časový harmonogram je takmer presne dodržaný.

Ak organizátori dúfali, že zarobia, majú smolu. Minulý rok museli kvôli blatu vykúpiť všetku slamu v okruhu 40 kilometrov, tento rok im neprišla kapela. GodSmack má totiž chorého speváka a keďže choroba je objektívna príčina, peniaze sa nevracajú. Organizátori to mohli nechať tak, no nenechali. Namiesto GodSmack hľadali náhradu a to sa im podarilo. Kapela Lordi na obed nevedela, že večer bude hrať na TopFeste. Ešte okolo piatej - šiestej to vyzeralo tak, že kapela zahrá presne. Jej členovia síce prišli do Piešťan včas, no do lietadla akosi zabudli naložiť batožinu. Nasledovalo druhé lietadlo, v ňom bola batožina. Situácia už vyzerala lepšie. No opäť nie všetka batožina. Prišli iba kostýmy kapely a niektoré osobné veci. Chýbali hudobné nástroje. Kapela preto hrala bez zvukovej skúšky, na požičaných nástrojoch a po hodinách stresu. Spevák preto povedal, že už sa chcú iba baviť a naozaj sa bavili. Kto počkal na Lordov, ten určite neľutoval. Lordi jednoducho spravili obrovskú show. Okrem Lordov spravila skvelú show aj kapela ill nino.

Po prvom dni sme zhodnotili, že TopFest už nemá čaro poľa vedľa Zelenej vody. To skrátka stratil. No ak ste boli na tomto festivale po prvý krát, určite ste si ho užili. Čaro a atmosféra sú odlišné. Ani horšie a ani lepšie. Ale odlišné. Nám vyhovovala atmosféra na letisku viac a prvý deň sme si užili. Jediný problém bol s ochrankármi, ktorý sme už spomínali.

Druhý deň bol ešte tropickejší ako prvý. Organizátorom tentoraz vychádzal plán presne. Žiadne zdržania ani nič podobné. Kapely boli prevažne slovenské, vďaka čomu rozospievali väčšinu návštevníkov. Aneta Langerová má pomalé a skôr romantické piesne, čím zvoľnila celkovú atmosféru a ľudia si, dá sa povedať, oddýchli a niektorí v spánku vytriezveli. Ale to iba preto, aby za ňou mohol prísť prvý ťahák večera. Tým bola kapela NightWish. Tá si doniesla vlastných pyrotechnikov a taktiež urobila poriadnu show. Diváci sa naozaj bavili a kapela taktiež. Na našu otázku o slovenskom alkohole odpovedali veľmi jednoducho: "Borovičku aj slovenské pivo sme pili, ale nepamätáme si to." Kapele vysoké teploty vyhovujú. Môžeme porovnávať napríklad s NovaRockom. Vystúpenie na TopFeste bolo o úroveň lepším zážitkom. Komu vadí speváčka, ten má žiaľ smolu a musí si zvyknúť.

Avšak fanúšikovia sa najviac tešili na TopFestovú klasiku. Tou je česká kapela Kabát. Tá hrá tento rok iný playlist ako doteraz. Vypadla napríklad skladba "V pekle sudy válej", no pribudli skladby z nového albumu alebo tie, ktoré neboli hrané dlhé roky. Pepa Vojtek na pódiu povedal: "Sme radi, že všetko na svete sa mení, ale Kabáti na Topfeste sú stále…Pre tento rok sme trocha pozmenili repertoár, scénu, svetlá a aj efekty - predsa len hráme tu deviaty krát a musím sa opäť opakovať, ale opäť máme po koncerte na tomto festivale veľmi dobrý pocit…" Ako vždy, aj tentoraz Kabát skončil ohňostrojom. Ten trval približne štyri až päť minút a aj podľa ohlasov návštevníkov išlo o najkrajší ohňostroj doteraz.

Hlavný organizátor, Dušan Drobný, zhodnotili festival nasledovne: “Tento areál sme stavali doslova s myšlienkou maximálnej funkčnosti a priestranosti, snažili sme sa, aby tu všetko malo svoje miesto, či už ide o oddychovú a parkovaciu zónu, jednotlivé pódia, nákupnú ulicu, či ďalšie služby. Zatiaľ máme na areál len samé pochvaly, veď nie všade na festivaloch sú bežné napríklad pravidelne čistené splachovacie WC, ako tomu bolo u nás…Sú to možno pre niekoho maličkosti, ale my by sme radi stavali aj na takýchto maličkostiach. Celkovo hodnotím tento ročník ako výborný, všetko fungovalo, teším sa, že sa nikomu nič nestalo a že mi šéf záchrannej služby ráno po festivale povedal, že nemali žiadnu robotu. To je najdôležitejšie – ľudia sa prišli zabaviť – na nás je, aby sme im tú zábavu a služby s ňou spojené ponúkli…Budem rád, keď to tak bude pri každom ročníku festivalu.”

Tento ročník bol rozhodne vydarený a my sa už nevieme dočkať, čo si pre nás organizátori pripravia v roku 2013. Pôjde o jubilejný, desiaty ročník, ktorý sa uskutoční prvý víkend letných prázdnin. Možno sa dočkáme napríklad Red Hot Chilli Peppers.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…