Google si pripomína narodenie holandského maliara Rembrandta
SITA
SITA

Google si pripomína narodenie holandského maliara Rembrandta

Rembrandt van Rijn sa preslávil najmä svojimi dramatickými umeleckými dielami a špecifickým využitím svetla a tieňa na obrazoch.

BRATISLAVA 15. júla - Svet si v pondelok pripomína 407. výročie narodenia holandského maliara Rembrandta van Rijna. Ako darček mu Google venoval svoj vyhľadávač.

Rembrandt sa narodil v Leidene 15. júla 1606 ako Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Hoci sa narodil ako syn mlynára, jeho rodičia si dali záležať na jeho vzdelaní.

Už ako 14-ročný nastúpil na univerzitu v Leidene, no tá ho veľmi nezaujala. Rozhodol sa ju vymeniť za štúdium v umenia, najskôr u miestneho majstra Jacoba van Swanenburcha.

Pokračoval v Amsterdame u Pietera Lastmana, kde za pol roka zvládol všetko, čo ho učili, a tak sa vrátil do rodného Leidenu. Tu bol natoľko uznávaný, že už ako 22-ročný vyučoval vlastných žiakov.

V roku 1631 sa Rembrandt presťahoval do Amsterdamu, kde sa o tri roky na to oženil so Saskiou van Uylenburgh. Tá bola sesternicou obchodníka s s umením, čo len pomohlo umelcovej kariére, keďže mu sobáš zaručil cenné kontakty. Rembrandt sa preslávil najmä svojimi dramatickými umeleckými dielami a špecifickým využitím svetla a tieňa na obrazoch.

V roku 1639 si kúpil v Amsterdame krásny dom, ten sa však stal dejiskom jeho osobnej tragédie, keďže v ňom umrela jeho manželka a ich tri deti. Umelec dom neutiahol ani finančne, tak ho musel predať. Holandské hnutie v ňom v však v 20. storočí zriadila Rembrandtovo múzeum.

Hoci bol kariérne úspešný, jeho osobný život nebol veľmi šťastný. Zo štyroch detí z manželstva s prvou ženou Saskiou prežil len jediný, najmladší syn, ona sama zomrela ako tridsaťročná. Neskôr si vzal svoju domácu, Hendrickje Stoffelsovú, ktorá pózovala aj ako modelka na mnohé jeho obrazy. Napriek jeho úspechu ako maliar i ako učiteľ sa zlým hospodárením prepracoval k bankrotu. Preto dal svoje diela do dražby, no jej výsledok ho sklamal a nezachránil. Tragédia jeho života však pokračovala, keď o niekoľko rokov na to zomrela jeho milovaná manželka Hendrickje a ak 27-ročný i jeho jediný syn Titus. O 11 mesiacov na to, 4. októbra 1669, Rembrandt van Rijn v Amsterdame opustil tento svet.

Informácie pochádzajú zo stránky rembrandtpainting.net.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…