Belgický kráľ Albert II. sa lúči s poddanými
TASR
TASR

Belgický kráľ Albert II. sa lúči s poddanými

Posledný pracovný týždeň odchádzajúceho belgického kráľa Alberta II. je v znamení rozlúčok s predstaviteľmi vlády, parlamentu a so svojimi poddanými v jednotlivých regiónoch.

Brusel 15. júla (TASR) - Posledný pracovný týždeň odchádzajúceho belgického kráľa Alberta II. je v znamení rozlúčok s predstaviteľmi vlády, parlamentu a so svojimi poddanými v jednotlivých regiónoch. V sobotu 20. júla kráľ prednesie svoj posledný príhovor k ľudu a o deň neskôr, v nedeľu 21. júla, v deň štátneho sviatku, odovzdá trón svojmu najstaršiemu synovi Philippovi.

Belgický kráľ Albert II. Foto: TASR/AP

Rozlúčkové akcie kráľa Alberta II. spolu s manželkou Paolou sa konajú na pozadí širších osláv dvadsiateho výročia jeho vládnutia. Kráľovský pár sa minulý týždeň stretol so všetkými bývalými premiérmi počas jeho kraľovania, ako aj s volenými predstaviteľmi belgických obcí a regiónov. Dnes pozval na obed na zámok v Laekene na okraji Bruselu členov federálnej vlády.

V utorok sa kráľovský pár zúčastní slávnostnej akcie v Senáte, kde budú verejne odhalené busty kráľa a kráľovnej. Autorom je flámsky umelec Wilfried Pas. Kráľ prevezme dar od predsedov Poslaneckej snemovne a Senátu, aj za prítomnosti bývalých predsedov oboch parlamentných federálnych komôr, ktorí zastávali túto funkciu po roku 1993.

V stredu sa kráľovský pár vyberú na "rozlúčkové turné" po kráľovstve, pričom si vybrali po jednom meste v každej z troch jazykových komunít. Vo Flámsku to bude mesto Gent, kde okrem iného zavítajú aj do múzea a na futbalový štadión. O deň neskôr zavítajú do mestečka Eupen, centra nemecky hovoriaceho spoločenstva v Belgicku a v piatok potešia priaznivcov vo valónskom meste Liége, kde ich čaká predstavenie v Kráľovskom divadle Valónska, stretnutie s verejnosťou a slávnostná recepcia na radnici.

Podľa programu poskytnutom médiám kráľovským dvorom bude mať Albert II. svoj posledný prejav v sobotu 20. júla. Ako obvykle v predvečer štátneho sviatku, ale naposledy. Kráľovská rodina chce dodržať tradíciu a všetci členovia kráľovskej rodiny navštívia koncert s názvom "Predohra k štátnemu sviatku" v bruselskom Paláci krásneho umenia a potom sa zúčastnia "národného bálu" v populárnej bruselskej štvrti Marolles, sprevádzaného ohňostrojmi.

V posledný deň svojho kraľovania, sa Albert II. zúčastní tradičnej omše Te Deum v katedrále Svätého Michala a Guduly. K oficiálnemu podpisu jeho abdikácie by malo dôjsť v Kráľovskom paláci v Bruseli o 10.30 hodine.

Dedič trónu, princ Philippe zloží na poludnie prísahu pred predstaviteľmi oboch poslaneckých komôr a stane sa z neho kráľ Filip. Bude v poradí už siedmy kráľ Belgicka od roku 1831.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…