EÚ ocenila 22 miest za inovácie
TASR
TASR

EÚ ocenila 22 miest za inovácie

Financie za projekty v oblasti prispôsobenia sa klimatickým zmenám získali napríklad Amsterdam, Barcelona či Paríž.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Brusel 11. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu vyhlásila zoznam 22 víťazných miest v rámci minuloročnej 3. výzvy na predkladanie projektov súvisiacich s iniciatívou Mestské inovatívne opatrenia.

Európsky fond regionálneho rozvoja (ERDF) vyčlenil sumu 92 miliónov eur, ktorou podporí inovatívne riešenia mestských problémov, ako sú napríklad kvalita ovzdušia, zmena klímy, bývanie a pracovné miesta a zručnosti pre miestne hospodárstvo.

Eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová v správe pre médiá upozornila, že vďaka výzvam na predkladanie projektov sa mesta v EÚ menia na "skutočné laboratóriá", keď sa zavádzajú riešenia, ktoré majú potenciál zlepšiť kvalitu života vo všetkých mestách na svete.

Na základe 3. výzvy na predkladanie projektov v rámci iniciatívy Mestské inovatívne opatrenia získalo finančné prostriedky v uvedených oblastiach 22 európskych miest:

Financie za projekty v oblasti prispôsobenia sa klimatickým zmenám získali Amsterdam (Holandsko), Barcelona (Španielsko), Paríž (Francúzsko), Riba-roja de Túria (Španielsko), Samospráva aglomerácie Veľký Manchester (Spojené kráľovstvo), Sevilla (Španielsko).

V kategórii kvalita ovzdušia financie pôjdu pre Bredu (Holandsko), Helsinki (Fínsko), Metropolu Aix-Marseille-Provence (Francúzsko), Ostravu (Česká republika) a Portici (Taliansko).

V kategórii bývanie so svojimi inovačnými projektmi zabodovali Brusel (Belgicko), Budapešť (Maďarsko), Gent (Belgicko), Lyon (Francúzsko) a Mataró (Španielsko).

V kategórii pracovné miesta a zručnosti v miestnej ekonomike financie z rozpočtu EÚ získali Aveiro (Portugalsko), Kluž (Rumunsko), Cuenca (Španielsko), Eindhoven (Holandsko), Vantaa (Fínsko) a Ventspils (Lotyšsko).

Komisia zároveň oznámila, že otvorila v poradí už 4. výzvu v rámci iniciatívy Mestské inovatívne opatrenia. Na budúci rok budú mať európske mestá k dispozícii 100 miliónov eur na financovanie inovatívnych projektov na ochranu verejných priestorov a znižovanie ich zraniteľnosti. Výzva bude financovať aj projekty v digitálnej a environmentálnej oblasti a v oblasti sociálneho začlenenia. Nová výzva potrvá do januára 2019. Víťazné mestá budú vyhlásené v priebehu leta 2019.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…