Krajania v Pittsburghu zasadili Strom slobody a demokracie
TASR
TASR

Krajania v Pittsburghu zasadili Strom slobody a demokracie

Lipu striebristú zasadili na kopci Flagstaf Hill v populárnom parku Schenley s výhľadom na mesto a má pripomínať vznik nezávislého a demokratického štátu.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Washington 31. októbra (TASR) – Sté výročie vzniku Československa si rôznymi podujatiami pripomenuli aj Slováci v Spojených štátoch amerických. Krajania v meste Pittsburgh, ktoré zohralo významnú úlohu pri zakladaní Československa, zasadili pri tejto príležitosti Strom slobody a demokracie.

Lipu striebristú zasadili na kopci Flagstaf Hill v populárnom parku Schenley s výhľadom na mesto a má pripomínať vznik nezávislého a demokratického štátu.

Práve v Pittsburghu podpísali 30. mája 1918 zástupcovia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národného združenia a Zväzu českých katolíkov s budúcim československým prezidentom Tomášom Garrigueom Masarykom Pittsburskú dohodu, dokument o súhlase s politickým programom spojenia Čechov a Slovákov v spoločnom štáte.

Na podujatí sa zúčastnili desiatky krajanov, ktorým sa prihovorili honorárny konzul SR Joe Senko a honorárna konzulka ČR Carol Hochmanová. Žiaci českej a slovenskej školy v Pittsburghu zaspievali českú a slovenskú hymnu a ich učiteľka Jitka Benediková napiekla pre prítomných perníčky v tvare lipového listu.

Podobné podujatie zorganizovali aj krajania v Chicagu, ktorí zasadili lipu pri pamätníku T.G. Masaryka v parku Midway Plaisance pri Chicagskej univerzite. Lipa podľa nich pripomína nielen založenie nezávislého štátu, ale aj úzke vzťahy Masaryka s Chicagskou univerzitou a pretrvávajúce dobré vzťahy medzi českou a slovenskou komunitou v Chicagu a jej domovskými krajinami.

Vo Washingtone si výročie pripomenulo Veľvyslanectvo SR v USA položením venca k soche prvého československého prezidenta. Na podujatí sa zúčastnil veľvyslanec Ivan Korčok i bývalí veľvyslanci Spojených štátov na Slovensku Theodor Russell a Theodor Sedgwick.

Veľvyslanec Korčok pri tejto príležitosti uviedol, že vznik Československa je udalosťou, ktorú si treba pripomínať okrem iného aj preto, že Slováci a Česi mohli v októbri 1918 po prvý raz prevziať zodpovednosť za vlastný osud. Pripomenul tiež úlohu Slovákov v USA pri zakladaní Československa i podporu Spojených štátov.

"Som hrdý na to, že dnes reprezentujem Slovensko v krajine, v ktorej naši krajania viedli politický boj za našu slobodu, v ktorej Milan Rastislav Štefánik regrutoval dobrovoľníkov do Československých légií a ktorej prezident (Thomas) Woodrow Wilson sa stal jedným z najvplyvnejších obhajcov slobodného a nezávislého Československa," povedal Korčok.

Dodal, že nesmieme zabúdať na to, že založeniu Československa predchádzali roky úsilia oddaných ľudí, ľudí s odvahou, zručnosťami a víziou – lídrov, ktorí odmietali útlak a bojovali za ideály modernej demokracie, ktorá ani v súčasnosti nie je samozrejmosťou a musí byť naďalej chránená a rozvíjaná.

(spolupracovníčka TASR Michaela H. Janotová)

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…