Nedovolenkovali ste v lete? Vyberte sa na tieto miesta, ktoré by mal v zime navštíviť každý
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Nedovolenkovali ste v lete? Vyberte sa na tieto miesta, ktoré by mal v zime navštíviť každý

V našich tipoch nájdete európske mestá, ale aj exotickú Indočínu.

— Foto: Koláž DN/Wikimedia CC

BRATISLAVA 11. novembra - Nestihli ste letnú dovolenku? Nenašli ste dostatok prostriedkov a času na to, aby ste odišli za oddychom k moru? Pre tých z vás, ktorí radi cestujú a neprekáža im to, že sa blížia zimné mesiace, vybrali sme niekoľko destinácií, kam môžete zavítať teraz a pomerne lacno. Inšpirujte sa našimi tipmi.

Kapské mesto, Juhoafrická republika

V prístavnom meste, ležiacom na juhozápade afrického kontinentu, nájdete všetko. Tri a pol miliónové mesto obkolesujú veľké pláže a bohaté safari, pričom nad ním vládne priaznivé počasie. Je pomerne ďaleko, no keď tam už budete, pôjde o jednu z najlepších dovolenkových lokalít pre vašu peňaženku. Turisti majú široké možnosti: ochutnávky vín, sledovanie veľrýb a delfínov, či návšteva historických pamiatok. Z nich stoja za zmienku budova radnice na námestí Grand Parade, Groote Kerk (holandsky Veľký kostol) alebo Mostertov mlyn, jediný veterný mlyn v krajine, postavený ešte v roku 1796. V roku 2013 The Daily Telegraph označil Kapské mesto ako najlepšie v kategórii Travel Awards.

Cliftonova pláž je jednou z najznámejších v Kapskom meste
Cliftonova pláž je jednou z najznámejších v Kapskom meste Foto: Wikimedia CC

Vietnam

Krajina v Indočíne bola pred päťdesiatimi rokmi zmietaná vojnou, no v súčasnosti patrí medzi populárne dovolenkové destinácie. Napríklad Hočiminovo mesto, v minulosti známe ako Saigon, ležiace na juhu krajiny, v sebe skrýva množstvo prekrásnych budov ešte z čias francúzskej kolonizácie. V hlavnom meste Hanoj si dokážete kúpiť pohár piva za 20 centov. Jednou z tých drahších zážitkov je cesta motocyklom naprieč krajinou. Trasa z Hočiminovho mesta do Hanoju je dlhá viac ako 1,5-tisíca kilometrov a bude vás stáť 250 eur.

Vietnamci vás prekvapia svojou priateľskou povahou
Vietnamci vás prekvapia svojou priateľskou povahou Foto: Flickr

Krakov, Poľsko

Ak chcete zostať v Európe, ideálnou možnosťou sú naši severní susedia. V Krakove žije 750-tisíc ľudí a ide o jedno z najhistorickejších miest v našich končinách. Reštaurácie a hotely stoja hneď vedľa historických pamiatok. Jednou takou je aj majestátna Katedrála sv. Václava a sv. biskupa Stanislava (Katedrala na Wawelu), ale medzi navštevované miesta patria aj Kráľovský zámok (Zamek Królewski na Wawelu), Dračia diera (Smoczna Jama), či rozsiahla židovská štvrť, ktorá ukrýva množstvo synagóg.

A
Rynek Kraków, námestie Krakovského trhoviska Foto: Wikimedia CC

Budapešť, Maďarsko

Ďalšou európskou (pre Slovákov aj susednou) metropolou, kam sa oplatí zájsť je hlavné mesto našich južných susedov, Budapešť. Rozkladá sa po oboch brehoch Dunaja a stojí v ňom veľa budov ešte z rakúsko-uhorských čias. Okrem toho sa v ňom nachádza 120 prírodných horúcich prameňov. Po zrelaxovaní v jednom z desiatok kúpeľov môžete zájsť do centra mesta, kde si dáte guláš, a to všetko vás vyjde na 35 eur.

Budapešť je najväčším kúpeľným mestom sveta
Budapešť je najväčším kúpeľným mestom sveta Foto: Pixabay

Thajsko

Vraciame sa do ďalekej Indočíny, kde na vás čaká Thajsko a jeho prekrásna príroda. V tejto krajine si môžete prenajať súkromnú chatku na pláži za 10 eur, hodinovú masáž za 5 eur a vynikajúce jedlo iba 1 euro. Také ceny nenájdete nikde vo svete. S narastajúcim turizmom ceny, samozrejme, rastú tiež, no severné mesto Čiang Mai sa stále nachádza v nízkej cenovej hladine. Pre turistov ponúka úžasné možnosti a môžete navštíviť aj prírodné rezervácie, kde voľne žijú slony.

Príroda v Thajsku je jedinečná
Príroda v Thajsku je jedinečná Foto: GoodFreePhotos

Kolumbia

Krajina, ktorú v minulosti nechválne preslávili násilnosti, korupcia a drogový barón Pablo Escobar, sa v súčasnosti teší vzrastajúcemu turizmu a stáva sa jednou z najnavštevovanejších krajín južnej Ameriky. Pláže pri Tichom oceáne, ale aj v Karibskom mori, Andy, Amazonský dažďový pralesKolumbia má všetko, čo človek potrebuje, aby zažil úžasnú dovolenku. V mestách ako Bogota či Cartagena vás uchváti architektúra, dokonca aj sami ľudia vás privítajú s otvoreným náručím a tancom.

Prečítajte si tiež: Slovenský pár chcel navštíviť Kubu, skončil však na Antarktíde
Panoráma kolumbijského hlavného mesta Bogoty je úchvatná
Panoráma kolumbijského hlavného mesta Bogoty je úchvatná Foto: GoodFreePhotos

Maroko

Severoafrický raj, ktorý je navyše ľahko dosiahnuteľný z Európy. Pokiaľ sa obávate o svoju bezpečnosť v tejto oblasti, musíme vám oznámiť, že ide o najbezpečnejšiu krajinu na severe kontinentu. Mestá ako Tangier, Essaouira, kedysi známy ako Mogador, sú prístavné mestá, ktoré môžete navštíviť a uzrieť krásu Maroka. Portugalský hrad v Essaouire je významným historickým miestom a mesto Marrákeš so všetkými budovami, ktoré v ňom sú, je správnou voľbou pre váš Instagramový profil.

Dejiny Maroka sú zaujímavé
Dejiny Maroka sú zaujímavé Foto: Wikimedia CC

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…