Čína sa do roku 2030 stane najnavštevovanejšou turistickou destináciou
TASR
TASR

Čína sa do roku 2030 stane najnavštevovanejšou turistickou destináciou

Do roku 2030 by sa počet ciest zahraničných turistov mal zvýšiť o ďalšiu miliardu a úmerne tomu stúpne aj obrat tohto odvetvia.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Peking 10. novembra (TASR) - Čína podľa expertov z prieskumnej spoločnosti Euromonitor International do roku 2030 predbehne Francúzsko a stane sa najnavštevovanejšou turistickou destináciou na svete. Rozrastajúca sa stredná trieda v Ázii totiž míňa stále viac peňazí na cestovanie.

Štúdia, ktorú Euromonitor predstavil tento týždeň na konferencii v Londýne, predpovedá, že v roku 2018 sa na celom svete uskutoční 1,4 miliardy turistických ciest, čo je o 5 % viac ako minulý rok. A odhaduje, že príjmy tohto odvetvia stúpnu o 11 %.

Do roku 2030 by sa počet ciest zahraničných turistov mal zvýšiť o ďalšiu miliardu a úmerne tomu stúpne aj obrat tohto odvetvia. Odborníci zároveň predpovedajú, že Čína, čo do počtu turistov, predbehne Francúzsko a stane sa svetovou destináciou číslo jedna.

Veľká časť expanzie v oblasti cestovného ruchu, ktorý už osem rokov rastie rýchlejšie ako globálna ekonomika, sa sústreďuje v ázijsko-tichomorskom regióne, kde sa očakáva nárast výletov v tomto roku o 10 %.

Región profituje z rýchlo expandujúcich lokálnych ekonomík, ako aj z rozširujúcej sa strednej triedy, ktorá míňa čoraz viac peňazí na voľnočasové aktivity.

A zároveň postupný proces uvoľňovania vízových obmedzení uľahčuje cestovanie v regióne, pričom 80 % príchodov do Ázie pochádza práve z tohto regiónu. Nadchádzajúce športové podujatia, ako sú letné olympijské hry 2020 v Tokiu a zimné v Pekingu v roku 2022, pravdepodobne ešte viac podporia cestovanie do tejto oblasti.

Cestovný ruch už je kľúčovým pilierom čínskeho hospodárstva a ďalšie investície smerujú do zlepšenia infraštruktúry a štandardov.

Ďalšími krajinami, ktoré sa podľa Euromonitoru môžu tešiť na nárast turistov sú Egypt, Tunisko a Turecko. Tieto destinácie v ostatných rokoch zaznamenali prudký pokles počtu turistov v súvislosti s bezpečnostnými problémami. No zdá sa, že najmä Egyptu sa už darí po dlhom období úpadku, ktorý je vo veľkej miere spojený s politickým prevratom v roku 2011 a zostrelením ruského civilného lietadla nad polostrovom Sinaj v roku 2015 pobočkou Islamského štátu, pri ktorom zahynulo 224 ľudí.

No aj napriek tomu, že počet dovolenkárov Egypte v rokoch 2017 a 2018 vzrástol o vyše 100 %, pričom vlani dosiahol 8 miliónov, stále je výrazne nižší ako 14 miliónov návštevníkov v roku 2010.

Európe sa zatiaľ tiež darí. Počet turistov na starom kontinente stúpa aj napriek hospodárskym a politickým nepokojom v niektorých krajinách, ktoré čelili útokom extrémistov.

Jedným zo zdrojov neistoty, pokiaľ ide o vyhliadky na ďalší rozvoj turistiky, je brexit. Britskí turisti totiž radi navštevujú najmä juh Európy, ale po vystúpení svojej krajiny z Európskej únie môžu milióny z nich zostať doma. To by mohlo pocítiť zvlášť Španielsko, kde sa turisti zo Spojeného kráľovstva podieľajú približne pätinou na príjmoch súvisiacich s turistikou.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…