Narodenie kráľovského dieťaťa oznámia tradične - najprv kráľovnej
TASR
TASR

Narodenie kráľovského dieťaťa oznámia tradične - najprv kráľovnej

Po prevoze Kate - manželky britského princa Williama - do nemocnice sa všetci priaznivci kráľovskej rodiny netrpezlivo začali pýtať, ako sa dozvedia o narodení dieťaťa.

Londýn 22. júla (TASR) - Po prevoze Kate - manželky britského princa Williama - do nemocnice sa všetci priaznivci kráľovskej rodiny netrpezlivo začali pýtať, ako sa dozvedia o narodení dieťaťa.

Britská kráľovná Alžbeta II. prichádza do dejiska jazdeckého derby v juhoanglickom Espome. Foto: TASR/AP

Odpoveď je krátka, uviedla tlačová agentúra AP s tým, že treba ignorovať všetky sociálne siete, až kým nepríde oficiálne oznámenie z Buckinghamského paláca.

Protokol vyžaduje, že o narodení dieťaťa najskôr musí byť informovaná kráľovná, a až potom verejnosť. V súlade so starobylou kráľovskou tradíciou sa verejnosť dozvie o narodení z malého oznamu, ktorý umiestnia pred Buckinghamským palácom.

Presne rovnakým spôsobom úrady oznámili narodenie princa Charlesa v roku 1948 a princa Williama v roku 1982. Teraz sa však časy zmenili a kráľovský palác narodenie dieťaťa oznámi aj prostredníctvom sociálnych sietí, aby sa o tom dozvedelo viac ľudí.

Podľa informácií z paláca vyzerá proces nasledovne: keď sa narodí dieťa, lekári podpíšu dokument s kráľovskou hlavičkou, na ktorom bude pohlavie dieťaťa a čas jeho narodenia. Dokument je úsečný a oficiálny, daný protokolom. V texte bude napísané niečo ako - vojvodkyňa z Cambridgea v zdraví porodila princa alebo princeznú. Možno sa tam uvedie aj váha dieťaťa.

Kráľovský pomocník dá bulletin úradníkovi, ktorého úlohou je odniesť ho do paláca. Cesta trvá zhruba 15 minút a takmer určite ju budú vysielať naživo pre milióny divákov po celom svete.

Keď už bude dokument v paláci, umiestnia ho na drevený stojan pred kráľovským palácom, aby si ho mohla prečítať verejnosť. Vtedy novinku oznámia aj prostredníctvom sociálnych sietí Twitter a Facebook.

Spôsob oznamovania prekvapujúco pretrval celé roky, došlo iba k niekoľkým drobným zmenám, napríklad čo sa týka stojanu. Najväčším rozdielom je, prirodzene, existencia sociálnych sietí - prvý raz v dejinách sa to bude týkať narodenia kráľovského dieťaťa.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…