Pápež priniesol posolstvo nádeje do slumu v Riu de Janeiro
TASR
TASR

Pápež priniesol posolstvo nádeje do slumu v Riu de Janeiro

Pápež František navštívil dnes jeden zo slumov v brazílskom Riu de Janeiro, kde sa mu dostalo nadšeného uvítania od tisícov miestnych obyvateľov. Informovala o tom agentúra AP.

Veriaci vítajú pápeža Františka v chudobnej štvrti Varginha v brazílskom Riu de Janeiro Foto: TASR/AP

Rio de Janeiro 25. júla (TASR) - Pápež František navštívil dnes jeden zo slumov v brazílskom Riu de Janeiro, kde sa mu dostalo nadšeného uvítania od tisícov miestnych obyvateľov. Informovala o tom agentúra AP.

Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam sa pápež v slume Varghina dostal do kontaktu s rozvášneným davom a zdravil sa s ľuďmi bozkami a objatiami. Napriek chladnému a daždivému počasiu sa prechádzal po slume bez dáždnika a dokonca navštívil jednu z rodín v jej chatrči. Obyvatelia ho pritom zahrnuli množstvom drobných darov.

František tiež požehnal oltár vyrobený zo škatule od topánok v tamojšom kostole a ticho sa pomodlil pred replikou sochy patrónky Brazílie.

Vo svojom príhovore hlava katolíckej cirkvi v narážke na nedávne protivládne protesty v Brazílii vyzval obyvateľov, aby nestrácali nádej a verili v pozitívnu zmenu aj napriek rozšírenej korupcii v politike. František odsúdil sociálne nerovnosti existujúce v súčasnom svete a zdôraznil, že bohatí musia urobiť viac na elimináciu chudoby. Vyjadril presvedčenie, že doterajšiu kultúru sebectva a individualizmu musí nahradiť nová kultúra solidarity.

Varghina leží v severnej časti Ria de Janeiro a je súčasťou rozsiahlejšieho slumového komplexu Manguinhos. Miestni ju pre vysokú úroveň kriminality nazývajú aj pásmom Gazy. V provizórnych obydliach favely (brazílsky názov pre slum) žije podľa odhadov okolo 35.000 ľudí. V roku 1972 Varghinu navštívila aj matka Tereza.

Až donedávna slum kontrolovali drogové gangy, ktoré z nej urobili "raj" pre dílerov a užívateľov koncentrovaného kokaínu. Pred zhruba šiestimi mesiacmi začala vo Varghine rozsiahla policajná operácia, ktorá zatlačila drogy a zločin do úzadia.

Počas pápežovho pobytu lietali nad favelou policajné helikoptéry, na strechách budov boli rozmiestnení ostreľovači, policajti stáli v dvojmetrových rozstupoch a dav oddeľovali od Františka kovové barikády.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…