V Spišskej Starej Vsi otvorili galériu s obrazmi Ferdinanda Katonu
TASR
TASR

V Spišskej Starej Vsi otvorili galériu s obrazmi Ferdinanda Katonu

Tatranská galéria v Poprade vlastní najviac diel maliara Ferdinanda Katonu, a preto sa za podpory ďalších priaznivcov umenia a donátora Pavla Ovšonku rozhodla otvoriť v Spišskej Starej Vsi stálu expozíciu.

Na snímke návštevníci čakajú v rade pred budovou novootvorenej Galérie Ferdinanda Katonu v Spiššskej Starej Vsi 25. júla 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Spišská Stará Ves 25. júla (TASR) - Tatranská galéria v Poprade vlastní najviac diel maliara Ferdinanda Katonu, a preto sa za podpory ďalších priaznivcov umenia a donátora Pavla Ovšonku rozhodla otvoriť v Spišskej Starej Vsi stálu expozíciu. Tá bude venovaná práve známemu autorovi a pozostáva z jeho 50 olejomalieb a 30 kresieb.

Diela budú umiestnené v galérii nesúcej meno autora. „Katona, výtvarný umelec európskeho formátu, žil v rokoch 1864-1932 a práve v mestečku Spišská Stará Ves prežil časť svojho detstva. Mladý Katona začal študovať kreslenie v Uhorskom kráľovskom učilišti a v Ústave profesorov kreslenia v Budapešti. Jeho pedagógmi boli Júlis Greguss, Bertalán Székely a Karol Lotz,“ objasnila kurátorka stálej expozície a zároveň riaditeľka Tatranskej galérie (TG) Anna Ondrušeková.

Výtvarník spod Tatier neskôr získal štipendium na Academii Julian v Paríži, kde študoval u profesorov Benjamina Constanta a Jeana-Paula Laurensa. Z Paríža sa Katona vrátil do Strážok, kde zotrval až do roku 1896. Potom žil striedavo na Slovensku a v Budapešti, do Maďarska sa natrvalo presťahoval v roku 1899.

„Katona si podľa vzoru Ladislava Mednyánszkeho osvojil nielen formálne poznatky figurálnej kresby, ale od svojho učiteľa prevzal voľbu motívu v duchu intímnej náladovej krajiny. Prešiel v krajinomaľbe od obdobia náladového romantizmu k stredoeurópsky modifikovanému impresionizmu a súčasťou jeho umeleckého odkazu sú aj obrazy vytvorené technikou akvarelu a pastelu, v jeho dielach však prevažuje maľba olejom a temperou,“ vysvetľuje Ondrušeková.

Na snímke socha maliara Ferdinanda Katonu a časť vystavovaných krajiniek v novootvorenej Galérii Ferdinanda Katonu v Spiššskej Starej Vsi 25. júla 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Zahraničné ocenenia

Na snímke časť vystavovaných krajiniek v novootvorenej Galérii Ferdinanda Katonu v Spiššskej Starej Vsi 25. júla 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Katonove diela získali rad zahraničných ocenení. Stálu expozíciu otvára TG za podpory Ministerstva kultúry SR a ďalších priaznivcov umenia. „Katona už počas svojho života túžil po galérii prezentujúcej jeho tvorbu v rodnom kraji pod Tatrami. Sen Ferdinanda Katonu-Kleinbergera sa tak napĺňa po takmer 150 rokoch od jeho narodenia,“ uzavrela Ondrušeková.

Galéria v Spišskej Starej Vsi je počas letnej sezóny, od 1. mája do 30. septembra, otvorená od pondelka do piatka od 10.00 do 17.00 h, v sobotu od 10.00 do 12.00 h. V zimnej sezóne, od 1. októbra do 30. apríla, vždy v pracovných dňoch od 11.00 do 15.00 h. „Vďaka tejto stálej expozícii sa výrazne oživia spomienky na nášho významného rodáka a zároveň sa zviditeľní aj samotné mesto Spišská Stará Ves. Nie však len tak jednorazovo, keďže tá galéria tu bude stále,“ dodal primátor mesta Spišská Stará Ves Jozef Harabin.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…