Na Cinematiku bude súťažiť 11 slovenských dokumentov
TASR
TASR

Na Cinematiku bude súťažiť 11 slovenských dokumentov

Jednou z dvoch súťažných sekcií na piešťanskom Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik je súťaž celovečerných slovenských dokumentov Cinematik.doc.

Bratislava 26. júla (TASR) - Jednou z dvoch súťažných sekcií na piešťanskom Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik je súťaž celovečerných slovenských dokumentov Cinematik.doc. Tento rok sa o cenu Cinematik.doc Award uchádza 11 filmov, ktoré mali premiéru v období od septembra 2012 do septembra 2013. O víťazovi rozhodne päťčlenná medzinárodná porota.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Slovenskú premiéru bude mať v tejto sekcii snímka Zamatoví teroristi trojice režisérov Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes. Filmári si za portrét troch mužov odsúdených v 80. rokoch v Československu za terorizmus odniesli z MFF Karlove Vary cenu filmových kritikov Fedeora. V súťažnom výbere figurujú aj Absolventi Tomáša Krupu, film hovorí o mladých ľuďoch a ich probléme profesionálne sa uplatniť, ďalej Banícky chlebíček Romana Fábiana o zašlej baníckej sláve Horného Gemera a sociálnych následkoch zatvárania baní v regióne, dokumentárna tragikomédia Jara Vojteka Cigáni idú do volieb o snahe rómskeho aktivistu Vlada Sendreia uspieť v miestnych voľbách či cestopis o mestečku medzi dvoma národnými parkmi Zabudnutý Dubois - Neobjavená kráska režiséra Miroslava Béreša.

V sekcii Cinematik.doc nechýba Hodina dejepisu Dušana Trančíka, jeho film sa venuje problému slovensko-maďarských vzťahov a odlišnému vnímaniu Trianonskej zmluvy. Peter Važan v snímke Kampańeros sleduje mítingy pred poslednými parlamentnými voľbami, Kauza Cervanová Roberta Kirchhoffa sa vracia k známemu kriminálnemu prípadu a spochybňuje rozsudok o vine obžalovaných. Sériu slovenských dokumentov, ktoré tento rok ponúkne Cinematik, ďalej dopĺňa film Adama Oľhu Nový život, v ktorom sa snaží pochopiť, čo sa stalo s jeho rodinou po tom, čo ju opustil otec. Adam Hanuljak sleduje problémy mladých rodičov vo filme O mladých rodičoch 2 a Pavol Barabáš pokračuje v mapovaní osudov ľudí, ktorí zdolávali Vysoké Tatry vo filme Príbehy tatranských štítov II - Posadnutí horami.

O udelení Cinematik.doc Award rozhodne porota v zložení Tristan Priimägi (Estónsko), Pamela Pianezza (Francúzsko), Reinhard Bradatsch (Rakúsko), Petr Siska (ČR) a Daniel Vadocký (SK).

V predchádzajúcich ročníkoch sa stali víťazmi Jaro Vojtek s filmom Hranica v roku 2010, Erika Hníková s dokumentom Nesvadbovo o rok neskôr a vlani zvíťazili Jana Bučka a Marek Šulík s filmom Zvonky šťastia.

V poradí 8. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční od 6. do 12. septembra v Piešťanoch. Festival organizuje spoločnosť Cinematik, realizovaný je s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu. TASR informoval za organizátorov podujatia Peter Konečný.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…