Nová kompa z Gabčíkova sprístupní turistom Malý Žitný ostrov
TASR
TASR

Nová kompa z Gabčíkova sprístupní turistom Malý Žitný ostrov

Slovensko a Maďarsko má ďalšie turistické prepojenie. Po viacerých odkladoch dnes v Gabčíkove slávnostne odovzdali do užívania kompu na Dunaji.

V Gabčíkove slávnostne odovzdali do užívania kompu na Dunaji. V rámci cezhraničnej spolupráce medzi obomi krajinami bude nové turistické prepojenie pre verejnosť k dispozícii od soboty 27. júla 2013. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Gabčíkovo/Dunaremete 26. júla (TASR) - Slovensko a Maďarsko má ďalšie turistické prepojenie. Po viacerých odkladoch dnes v Gabčíkove slávnostne odovzdali do užívania kompu na Dunaji. V rámci cezhraničnej spolupráce medzi obomi krajinami bude nové turistické prepojenie pre verejnosť k dispozícii od soboty 27.7. Projekt sa realizoval v celkovej hodnote viac ako 3,2 milióna eur a 85 percent finančných prostriedkov hradila Európska únia(EÚ).

"Kompa je konštruovaná tak, že môže byť v prevádzke aj vtedy, keď je nízka hladina vody Dunaja. Je 24 metrov dlhá, viac ako sedem metrov široká, s nízkym ponorom. Môže naraz preniesť 50 - 60 osôb a šesť osobných automobilov. Samozrejme, bude prevážať aj cyklistov," vysvetlil starosta Gabčíkova Iván Fenes s tým, že sa vytvoril predpoklad na pokračovanie obľúbenej cyklistickej trasy po dunajských hrádzach.

Prístav pri Gabčíkove má vlastnú žumpu, studňu, verejné osvetlenie, parkovisko a vybudovala sa aj 500 metrov dlhá prístupová cesta. "Kompa spája Žitný ostrov a Szigetköz (Malý Žitný ostrov). Turisti môžu využiť nové spojenie nielen medzi obcami Gabčíkovo a Dunaremete, ale aj navštíviť neďaleké kúpeľné mesto Lipót," konštatoval starosta obce Lipót Péter Tóth. Dodal, že keď bude chcieť Gabčíkovčan navštíviť termálne kúpalisko v obci Lipót v Maďarsku, kompou si skráti cestu o 50 kilometrov.

Podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša nové spojenie oživí spoluprácu medzi obyvateľmi cezhraničného regiónu na oboch stranách rieky. "Kompa môže zlepšiť ekonomiku pohraničného regiónu, hlavne činnosť malých podnikateľov. Realizáciou projektu dosiahneme skvalitnenie vzájomnej susedskej spolupráce," konštatoval.

Starosta obce Dunaremete Géza Morovics vyzdvihol, že štyria partneri projektu - maďarské obce Lipót a Dunaremete ako aj obec Gabčíkovo a Trnavský samosprávny kraj (TTSK) príkladne spolupracovali a v rámci programu Cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskom im EÚ poskytla potrebné finančné prostriedky. "Z celkovej sumy 60 percent použila maďarská strana, ktorá sa zaviazala zabezpečiť aj plavidlo," ozrejmil.

Štvorkilometrová cesta kompou bude trvať 20 až 30 minút. Plavidlo bude premávať denne štyrikrát.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…