Skratku „HPV“ registrujeme, no často ju ignorujeme
Inzercia
Inzercia

Skratku „HPV“ registrujeme, no často ju ignorujeme

Ignorujeme, pretože jej celkom nerozumieme. Takto môžeme zhrnúť náš postoj k vírusu, ktorý spôsobuje najčastejšie rakovinu krčka maternice a iné ochorenia. Prenáša sa nielen pohlavným stykom, ale i telesnými tekutinami, čo si najmä mladí ľudia, ktorí ešte aktívne sexuálne nežijú – ani neuvedomujú. Rodičia od témy bočia, pretože sú presvedčení, že ich detí sa to netýka a oni sú už predsa „rozumní“. Naozaj?

Ilustračné foto. — Foto: Pexels

Zomierame na to, na čo nemusíme

Na Slovensku čelíme situácii, že úmrtnosť na rakovinu krčka maternice je dlhodobo najvyššou úmrtnosťou na očkovaním preventabilné ochorenie. Pritom pre toto ochorenie je charakteristické, že postihuje práve mladšie vekové skupiny ako iné druhy onkologických ochorení.
Svetová zdravotnícka organizácia v septembri 2018 oznámila zámer znižovať počet ochorení na rakovinu krčka maternice. Program očkovania proti ľudskému papilomavírusu zohráva významnú úlohu pri dosahovaní tohto cieľa. Napriek viac ako 10 ročnej dostupnosti očkovania sa situácia však nemení k lepšiemu, hoci až laxný prístup k využívaniu sekundárnej prevencie – preventívnym prehliadkam a včasnému odhaľovaniu prebiehajúcich predrakovinových zmien, by mal k očkovaniu skôr nabádať. Na našom zdraví (aj reprodukčnom) by malo záležať každému z nás.

Na otázku PREČO je jasná odpoveď

Najlepšou prevenciou pred problémami je komunikácia. Otvára dvere ich riešeniu. V súvislosti so zdravím by sme nemali mať zábrany hovoriť nielen v ambulancii, ale predovšetkým doma. Otvorene a bez predsudkov. Napriek dôsledkom infekcie je však postoj k dostupnej primárnej prevencii – očkovaniu viac ako rezervovaný. Viac ako 10 rokov dostupnú prevenciu v podobe očkovania takmer ignorujeme. Potrebujeme vôbec pomoc? V prvom rade s upratovaním v našej hlave, v prístupe k starostlivosti o seba, naše deti.

Jedným z dôvodom, prečo dôsledky vyčíňania HPV berieme na ľahkú váhu, môže byť vek, v ktorom je očkovanie odporúčané. V adolescentnom veku pohlavný život svojich detí nepredpokladáme a samotnú myšlienku naň odmietame. Musíme si však uvedomiť, že raz ten deň nastane, a preto je rozumné pripraviť sa naň. Začať rozmýšľať o možnosti prevencie pri „sexuálnej premiére“ môže byť neskoro. O to viac, ak si uvedomíme aj inú formu prenosu infekcie ako je pohlavný styk. Odďaľovaním očkovania totiž prichádzame aj o výhodu očkovania podľa dvojdávkovej schémy, nakoľko tá sa dá použiť do veku 14, resp. 15 rokov.

Nečakajte a informujte sa u svojho pediatra alebo gynekológa na možnosť ochrany pred HPV očkovaním.

Akékoľvek otázky týkajúce sa príslušného ochorenia alebo spôsobu jeho liečby je potrebné konzultovať s ošetrujú-cim lekárom. Kontakt pre prípad hlásenia nežiaducich účinkov: sk-safety@gsk.com.

Dtáum prípravy: Júl 2019, určené pre laickú verejnosť NP-SK-CER-ADVR-190001

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…