Aké filmy pozerajú ľudia na Vianoce v zahraničí? Toto je rebríček najlepších z nich
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Aké filmy pozerajú ľudia na Vianoce v zahraničí? Toto je rebríček najlepších z nich

Poznáte aspoň jeden z nich?

— Foto: reprofoto Youtube

BRATISLAVA 22. decembra - Vianoce sú vzácnym časom, kedy trávite so svojou rodinou (ne)pokojné chvíle. Počas neho robíte každý rok to isté. Z kuchyne sa plazí sladkastá vôňa medovníkov a z televízie počujete už stokrát začuté repliky z vianočných filmov. A práve o nich vás dnes informujeme - teda nie tak úplne. Nebudeme vás otravovať dobre známymi československými klasikami, ale posvietime si na filmy, ktoré ľudia pozerajú vo svete.

Irónia osudu (Ирония судьбы, или С лёгким паром!) - 1975

Sovietska romantická komédia s názvom Irónia osudu alebo Správny kúpeľ je skutočne vianočný film, aj keď jeho premiéra sa konala 31. decembra. Snímok vznikol na motívy divadelnej hry z roku 1969. V príbehu vystupuje Žeňa, ktorý popíja s priateľmi v meste a tí ho posadia do lietadla do Leningradu. V budúcom Petrohrade sa nechá odviezť na adresu, kde býva v Moskve. Na mieste opitý Žeňa zistí, že v jeho byte býva akási cudzia žena.

Noc plná zázrakov (Listy do M.) - 2011

Ak sa rozhodnete tento film pozrieť, mohol by vám pripomenúť úspešný britský film Láska nebeská (Love Actually, 2003), no nenechajte sa odradiť. Poľský film ukazuje príbehy piatich mužov a piatich žien, ktorých životy sa pretnú v práve ten najkrajší možný deň, presne 24. decembra. Varšavský príbeh v mnohom prekoná ten britský a hlavné postavy si uvedomia, že pred láskou sa nedá ukryť ani na Vianoce.

Tri oriešky pre Populušku (Tre nøtter til Askepott) - 1973

Mnohých z vás určite prekvapilo, keď v tomto rebríčku uvideli názov československo-nemeckého filmu, ale je to tak. Nórom sa „naša“ verzia Popolušky veľmi páči, preto niet divu, že sa Tre nøtter til Askepott vysiela v chladnej Škandinávii každý rok. Jedinečná Libuše Šafránková, ktorá vo filme stvárnila práve rolu Popolušky, je tak známa aj vo svete a Nóri sa istotne smejú na replike „Når den går ut og tørker!“ - „Až naprší a uschne!“

Kino-bábovky (Cinepanettoni) - 1983

V Taliansku je najobľúbenejším vianočným programom komediálna sága s názvom Cinepanettoni. Cine znamená kino a panettone je druh sladkého pečiva, podobného bábovke, ktoré Taliani konzumujú na Vianoce. Každoročné snímky sledujú príbehy rôznych ľudí a odrážajú stereotyp talianskej rodiny. Svoju menšiu rolu v nich zohrali už aj herci ako Danny DeVito či Luke Perry zo seriálu Beverly Hills 90210.

Luskáčik a Myší kráľ (Nußknacker und Mausekönig) - 2015

Nemecká rozprávka o Márii a jej malom bratovi Fritzovi, ktorí sa spoločne tešia na darčeky, ktoré im zvyčajne prináša krstný otec, sa v ostatných troch rokoch teší veľkej popularite. Mária dostane luskáčik na orechy v podobe vojačika. V noci sa Mária zobudí na to, že z podlahy vyliezajú myši, ktoré vedie Myší kráľ. Z Luskáčika sa stane krásny princ a pribieha Márii na pomoc. Klasickú rozprávku napísal v roku 1816 nemecký spisovateľ Ernst Theodor Amadeus Hoffmann.

Ježiško je darebák (Le Père Noël est une ordure) - 1982

Aj francúzska kinematografia dokáže ponúknuť skvelé sviatočné diela. Jedným takým je aj film Ježiško je darebák, ktorý je tak trochu viac ako iba vianočným filmom. Páry z ekonomického okraja francúzskej spoločnosti zažívajú množstvo vtipných situácií, ktoré prináša práve vianočné obdobie a diváka doslova pripútajú na miesto vtipné gagy plné francúzskeho humoru, ktoré sú politicky veľmi nekorektné. Okolnosti ako bulharský sused, návšteva opravára výťahov či návšteva ZOO, to všetko predchádza tomu, čo sa stane na Silvestra.

Káčer Donald a jeho priatelia vám želajú Veselé Vianoce (Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul) - 1958

Ďalšou severskou krajinou v našom rebríčku je Švédsko, kde ľudia už od roku 1958 pozerajú Káčera Donalda. Znie to neuveriteľne, no pred šesťdesiatimi rokmi bola televízia vzácnosťou, navyše na Vianoce vysielali iba dva kanály a jedným z nich boli rozprávky Walta DisneyhoKalle Anka och hans vänner önskar God Jul, alebo Káčer Donald a jeho priatelia vám želajú Veselé Vianoce je každoročnou tradíciou a pri jej sledovaní sa schádzajú celé rodiny pred televíznou obrazovkou.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…