Zdravotní klauni sa snažia podnecovať seniorov k väčšej aktivite
TASR
TASR

Zdravotní klauni sa snažia podnecovať seniorov k väčšej aktivite

Profesionálni zdravotní klauni pracujúci so seniormi sú špeciálne vyškolení na prácu s nimi.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 11. decembra (TASR) - Profesionálni zdravotní klauni, ktorí pracujú so seniormi, sa ich snažia podnecovať k väčšej duševnej a fyzickej aktivite. Umožňuje im to program Smiech nepozná vek. V rámci neho špeciálne vyškolení profesionálni zdravotní klauni navštevujú seniorov v domovoch sociálnych služieb (DSS) a na geriatrických oddeleniach nemocníc po celom Slovensku. TASR o tom informovala PR manažérka občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors Martina Dobšinská Novomestská.

Podľa slov riaditeľky pre darcovstvo a strategickú komunikáciu občianskeho združenia Kataríny Turčanovej sú seniori na pokraji záujmu spoločnosti napriek tomu, že pre ňu urobili vo svojom produktívnom živote veľmi veľa. "Témy seniorských projektov nie sú pre podporovateľov také atraktívne ako napríklad choré deti. O to viac si vážime, že sa nám podarilo nájsť dlhodobého partnera na podporu tohto dôležitého a prínosného programu," priblížila.

Klauniády pre skôr narodených majú priniesť ľuďom vo vyššom veku, často osamelým v liečebných zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb, potešenie, vzpruhu a hlboký emocionálny zážitok, ktorý sa vymyká z bežného rámca ich všedných dní. Zdravotní klauni môžu vďaka pestrosti svojich pováh a charakterov rovnako aj svojmu repertoáru tém a pesničiek povzbudiť v starších ľuďoch chuť na citové prejavy.

Profesionálni zdravotní klauni pracujúci so seniormi sú špeciálne vyškolení na prácu s nimi. Podľa občianskeho združenia poznajú znaky a úskalia diagnóz často sa vyskytujúcich v tomto veku. Klauni prispôsobujú svoj prejav a misiu danému stavu či charakteru postihnutia klienta. Ku každému seniorovi pristupujú s úctou a empaticky, no zároveň sa snažia vytvárať vtipné situácie, pretože humor je potrebný aj vo vyššom veku.

So združením spolupracuje 61 profesionálnych zdravotných klaunov a klauniek. Pravidelne navštevujú vyše 40 nemocníc a liečebných zariadení po celom Slovensku a mesačne zrealizujú približne 200 návštev. v súčasnosti sú profesionálni zdravotní klauni považovaní za účinnú súčasť liečebného procesu v nemocniciach po celom svete.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…