Zdravotní klauni sa snažia podnecovať seniorov k väčšej aktivite
TASR
TASR

Zdravotní klauni sa snažia podnecovať seniorov k väčšej aktivite

Profesionálni zdravotní klauni pracujúci so seniormi sú špeciálne vyškolení na prácu s nimi.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 11. decembra (TASR) - Profesionálni zdravotní klauni, ktorí pracujú so seniormi, sa ich snažia podnecovať k väčšej duševnej a fyzickej aktivite. Umožňuje im to program Smiech nepozná vek. V rámci neho špeciálne vyškolení profesionálni zdravotní klauni navštevujú seniorov v domovoch sociálnych služieb (DSS) a na geriatrických oddeleniach nemocníc po celom Slovensku. TASR o tom informovala PR manažérka občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors Martina Dobšinská Novomestská.

Podľa slov riaditeľky pre darcovstvo a strategickú komunikáciu občianskeho združenia Kataríny Turčanovej sú seniori na pokraji záujmu spoločnosti napriek tomu, že pre ňu urobili vo svojom produktívnom živote veľmi veľa. "Témy seniorských projektov nie sú pre podporovateľov také atraktívne ako napríklad choré deti. O to viac si vážime, že sa nám podarilo nájsť dlhodobého partnera na podporu tohto dôležitého a prínosného programu," priblížila.

Klauniády pre skôr narodených majú priniesť ľuďom vo vyššom veku, často osamelým v liečebných zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb, potešenie, vzpruhu a hlboký emocionálny zážitok, ktorý sa vymyká z bežného rámca ich všedných dní. Zdravotní klauni môžu vďaka pestrosti svojich pováh a charakterov rovnako aj svojmu repertoáru tém a pesničiek povzbudiť v starších ľuďoch chuť na citové prejavy.

Profesionálni zdravotní klauni pracujúci so seniormi sú špeciálne vyškolení na prácu s nimi. Podľa občianskeho združenia poznajú znaky a úskalia diagnóz často sa vyskytujúcich v tomto veku. Klauni prispôsobujú svoj prejav a misiu danému stavu či charakteru postihnutia klienta. Ku každému seniorovi pristupujú s úctou a empaticky, no zároveň sa snažia vytvárať vtipné situácie, pretože humor je potrebný aj vo vyššom veku.

So združením spolupracuje 61 profesionálnych zdravotných klaunov a klauniek. Pravidelne navštevujú vyše 40 nemocníc a liečebných zariadení po celom Slovensku a mesačne zrealizujú približne 200 návštev. v súčasnosti sú profesionálni zdravotní klauni považovaní za účinnú súčasť liečebného procesu v nemocniciach po celom svete.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…