Adventný víkend spestrí prehliadka divadiel Trnavského kraja
TASR
TASR

Adventný víkend spestrí prehliadka divadiel Trnavského kraja

Na decembrovej prehliadke sa ako prví predstaví hrnčiarovský divadelný súbor Herci z hrnca hrou z pera dramatika Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Tomáš Halász

Trnava 13. decembra (TASR) – Divadlo Jána Palárika (DJP) v Trnave bude od piatka (14.12.) do nedele (16.12.) dejiskom nultého ročníka Prehliadky divadiel Trnavského kraja. Divákom sa predstavia divadelní nadšenci z Hrnčiaroviec nad Parnou, dva súbory z Dolných Orešian a z Palárikova.

S iniciatívou prišiel Trnavský samosprávny kraj (TTSK), ktorý otvoril na jar komunikáciu so všetkými divadelnými súbormi v kraji. Podľa riaditeľa odboru kultúry a školstva TTSK Petra Kadlica funguje v kraji niekoľko desiatok divadelných amatérskych súborov. Koncom apríla budúceho roka chce TTSK pripraviť celotýždňovú prehliadku. "V rámci nej sa uskutoční krajské kolo Scénickej žatvy a priestor prezentovať sa budú mať aj ďalšie zoskupenia," povedal pre TASR.

Na decembrovej prehliadke sa ako prví predstaví hrnčiarovský divadelný súbor Herci z hrnca hrou z pera dramatika Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. V sobotu (15.12.) Divadlo Yarmat z Dolných Orešian odohrá inscenáciu Smrteľníci, "veľkohubú scénickú miniatúru o ľuďoch, ktorých možnosti visia prekliato nízko". Organizátori festivalu nezabudli ani na najmladších divákov a do programu posledného dňa festivalu zaradili rozprávku Divadla Animare Silva, taktiež z Dolných Orešian. Festival ukončí v nedeľu divadelný súbor z Palárikova svojim naštudovaním komédie plnej prekvapení Kena Ludwiga Požičajte mi tenora.

"Vystúpia súbory, ktoré tvoria mimo Trnavy a doteraz mali minimálnu možnosť sa v krajskom meste prezentovať. Zámerom prehliadky je tiež predstaviť dva nezávislé profesionálne súbory, každý je úplne iný, aj keď zhodou okolností oba sídlia v Dolných Orešanoch. S radosťou privítame tiež súbor z Palárikova, kde venujú osobitnú pozornosť Jánovi Palárikovi, ktorý je úzko spätý aj s trnavským divadlom," uviedla spoluorganizátorka podujatia Dagmar Bednáriková.

Súčasťou festivalu je aj pracovné stretnutie divadelníkov s predstaviteľmi TTSK a DJP, ktorí budú pripravení odovzdať svoje odborné skúsenosti s fungovaním divadelných súborov a s ich financovaním. "Ako jediné divadlo v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK chceme systematicky poskytovať priestor divadelným súborom z okolia pre vzájomnú inšpiráciu a pripravovaná prehliadka s pracovným stretnutím je jedným z prvých krokov," uviedla riaditeľka DJP Zuzana Šajgalíková.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…