Iniciatíva Inakosť otvorila poradňu pre LGBTI ľudí na Slovensku
TASR
TASR

Iniciatíva Inakosť otvorila poradňu pre LGBTI ľudí na Slovensku

Na poradňu sa počas prvých týždňov jej fungovania obrátilo 55 klientov a klientiek.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 14. decembra (TASR) - Iniciatíva Inakosť otvorila inPoradňu, ktorá poskytuje podporu a sociálne, psychologické a právne poradenstvo pre lesby, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) ľudí v oblastiach, ktoré súvisia s ich sexuálnou orientáciou a rodovou identitou.

Doteraz neexistovala na Slovensku žiadna špecializovaná poradenská služba, ktorá by LGBTI ľuďom poskytla pomoc a podporu pri ich psychologických, právnych a sociálnych problémoch. "Verejné inštitúcie alebo aj služby všeobecne zameraných poradenských neziskových organizácií často nemajú dostatok informácií a skúseností na pomoc s riešením problémov LGBTI ľudí a často, žiaľ, ani ich dôveru," uviedli predstavitelia iniciatívy Inakosť.

V roku 2018 preto hľadali prostriedky na otvorenie poradenského centra pre LGBTI ľudí. "Sme veľmi radi, že sa nám to vďaka podpore z Ministerstva spravodlivosti SR a Európskeho sociálneho fondu podarilo," hovorí riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko. "Pred vyše mesiacom sme otvorili inPoradňu a v rámci poradenstva poskytujeme bezpečné sociálne, právne a psychologické poradenstvo najmä online formou, ale aj telefonicky a po dohode osobne," priblížil.

Psychológ Andrej Kuruc vysvetľuje, že LGBTI ľuďom vedia v poradni pomôcť pri analýze ich situácie, pri poskytnutí špecifických informácií o riešení ich situácie a dohodnutí ďalších krokov, v prípade potreby pri poskytnutí kontaktov na relevantné orgány zodpovedné za riešenie situácie. "Poradenstvo je poskytované nehodnotiacim spôsobom, bez predsudkov a s porozumením záležitostí, ktoré sa týkajú života LGBTI ľudí," tvrdí.

Na poradňu sa počas prvých týždňov jej fungovania obrátilo 55 klientov a klientiek. "Približne polovica klientely sa identifikovala ako transrodové osoby a hľadali informácie o prístupe k zdravotnej starostlivosti, ktorá súvisí s tranzíciou, a ktorú sa im nepodarilo získať, informácie ako postupovať pri zmene mena, priezviska, rodného čísla a dokladov o dosiahnutom vzdelaní," zhrnul Christián Havlíček, ktorý má na starosti sociálne poradenstvo. Na poradňu sa napríklad obrátili aj rodičia, ktorí majú transrodové deti.

Projekt Prevencia a ochrana pred diskrimináciou na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity BSK sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Ľudské zdroje.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…