Premiérov vlády FYROM a Grécka nominovali na Nobelovu cenu mieru
TASR
TASR

Premiérov vlády FYROM a Grécka nominovali na Nobelovu cenu mieru

Widád Búšamáwíová vysvetlila, že dohoda podpísaná v júni tohto roku na gréckej strane Prespanského jazera je príkladom, že spory je možné riešiť dialógom. Je to posolstvo pre celý svet.

Zoran Zaev, archívna snímka. — Foto: TASR/AP

Skopje 19. decembra (TASR) - Predsedovia vlád Grécka a Macedónska Alexis Tsipras a Zoran Zaev boli nominovaní na Nobelovu cenu mieru za svoje snahy o vyriešenie dlhoročného sporu svojich krajín. Na udelenie prestížnej ceny nominovala oboch politikov laureátka Nobelovej ceny mieru za rok 2015 Widád Búšamáwíová z Tuniska.

Ako informoval grécky spravodajský server Ekathimerini.com, Búšamáwíová predstavila túto svoju iniciatívu v utorok na tlačovej konferencii v macedónskej metropole Skopje.

Vysvetlila, že dohoda podpísaná v júni tohto roku na gréckej strane Prespanského jazera je "príkladom, že spory je možné riešiť dialógom. Je to posolstvo pre celý svet".

Widád Búšamáwíová je členkou tzv. kvarteta pre národný dialóg v Tunisku, ktoré v roku 2015 získalo Nobelovu cenu mieru za svoj príspevok k budovaniu pluralitnej demokracie po jazmínovej revolúcii v krajine v roku 2011.

Na základe júnovej dohody Macedónska s Gréckom sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový - Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.

Parlament v Skopje odhlasoval 20. októbra začatie legislatívneho procesu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska. Konečné hlasovanie, pri ktorom bude potrebná dvojtretinová väčšina zákonodarcov, sa očakáva koncom januára budúceho roka, informovala agentúra AFP. Následne musí dohodu ratifikovať aj grécky parlament.

Vláda macedónskeho proeurópskeho premiéra Zorana Zaeva sa zmenu rozhodla presadiť napriek septembrovému neplatnému referendu o tejto otázke. Hoci drvivá väčšina hlasujúcich zmenu názvu podporila, plebiscit bol neplatný vzhľadom na nízku účasť.

Proti tomuto kroku v Macedónsku existuje silná opozícia, prevažne z radov stúpencov bývalého nacionalistického premiéra Nikolu Gruevského. S dohodou o zmene názvu Macedónska nesúhlasia ani nacionalisti v susednom Grécku.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…