Viac takýchto politikov! Nitrianska viceprimátorka si sama znížila plat o 800 eur
TASR
TASR

Viac takýchto politikov! Nitrianska viceprimátorka si sama znížila plat o 800 eur

Podľa Hefkovej ide o gesto voči mestu.

Na archívnej snímke Kupecká ulica v Nitre. — Foto: TASR Henrich Mišovič

Nitra 19. decembra (TASR) – Nitrianska viceprimátorka Michaela Hefková požiadala poslancov na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva o zníženie svojej mzdy. Podľa návrhu mala mesačne zarábať 2600 eur v hrubom, pri schvaľovaní platu však podala pozmeňovací návrh, na základe ktorého žiadala zníženie svojej mzdy na 1800 eur mesačne.

Podľa Hefkovej ide o gesto voči mestu. „Som na začiatku svojej funkcie a zatiaľ sa nemám ako preukázať výsledkami. Aj v klasických pracovnoprávnych vzťahoch prebieha skúšobná doba a ja som sa rozhodla urobiť to podobne. Či bude moje hodnotenie v budúcnosti prehodnotené, to už bude na rozhodnutí pána primátora a na základe toho, ako posúdi moje výkony,“ uviedla Hefková.

S jej návrhom vyjadril nesúhlas primátor Marek Hattas aj mestský poslanec Miloslav Hatala. „Ste viceprimátorkou takmer 80-tisícového mesta a na plný úväzok, to zníženie platu je príliš veľké,“ skonštatoval Hatala. Poslanci však napokon názor Hefkovej rešpektovali a odsúhlasili jej plat podľa jej návrhu.

Mestský poslanec Štefan Štefek zasa upozornil, že Hefková bola donedávna samostatne zárobkovo činná osoba a ako takej by jej prináležala za výkon funkcie viceprimátorky iba odmena bežného poslanca, ktorá je mesačne 148 eur. Podľa novely zákona o obecnom zriadení môže zástupca primátora ako poslanec dočasne uvoľnený zo zamestnania dostávať riadnu mzdu iba v prípade, že bol pred nástupom do funkcie v klasickom zamestnaneckom pomere. „Gratulujem teda pani Hefkovej, že si tak rýchlo, iba pár dní pred nástupom do funkcie, dokázala nájsť zamestnanie,“ skonštatoval Štefek.

„Zamestnala som sa u svojho biznispartnera. Musela som tak spraviť, aby som mohla poberať plat za svoju prácu viceprimátorky, ktorú vykonávam viac ako osem hodín denne. Nevidím na tom nič zlé ani protizákonné,“ skonštatovala Hefková.

Druhý nitriansky viceprimátor Daniel Balko bude funkciu zástupcu primátora vykonávať takisto na plný úväzok, pretože je však živnostník, nebude podľa zákona za svoju prácu pre mesto dostávať plat, ale iba poslaneckú odmenu vo výške 148 eur. „Budem dostávať toľko ako ostatní poslanci. Ja čakám na pripravovanú novelizáciu zákona a budem rád, ak potom budem môcť tieto veci riešiť normálnym spôsobom. Druhá vec je, že, našťastie, mám aj iný príjem, takže aj napriek tomu, že som tu na plný úväzok, tak zatiaľ môžem dotovať mesto Nitra svojou bezplatnou prácou. Ak sa to ale do niekoľkých mesiacov nevyrieši, tak budem musieť tiež hľadať spôsob, ako za svoju prácu dostanem zaplatené tak, ako to zákon umožňuje,“ skonštatoval Balko.

Novelu zákona o obecnom zriadení, ktorá vstúpila do platnosti v apríli tohto roku a okrem iného upravuje aj odmeňovanie mestských poslancov a ďalších funkcionárov, kritizovali viacerí členovia nitrianskeho zastupiteľstva. „Tým, že zákon umožňuje dať plat iba viceprimátorom, ktorí predtým boli zamestnanci, diskriminuje živnostníkov, podnikateľov, umelcov či seniorov,“ myslí si poslanec a bývalý viceprimátor Ján Vančo. „Takých nedoriešených vecí je v rámci fungovania samosprávy viac. Napríklad sobášiaci poslanci dostávali za vykonávanie obradov odmenu. Teraz ju nedostávajú, hoci to robia na úkor vlastného času alebo aj cez týždeň. Tých vecí je viacej, ktoré tento zákon zrušil, a ja vôbec nerozumiem tomu, kam mala táto novela smerovať, pretože okrem posilnenia právomocí primátorov a starostov nevyriešila nič iné,“ doplnil Balko.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…