Šéf hospodárstva sa chystá narušiť premiérov sľub Enelu
SITA
SITA

Šéf hospodárstva sa chystá narušiť premiérov sľub Enelu

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský chce dodatočne od talianskeho Enelu doplatok za kúpu väčšinového podielu Slovenských elektrární.

BRATISLAVA 28. mája - Minister hospodárstva Tomáš Malatinský chce dodatočne od talianskeho Enelu doplatok za kúpu väčšinového podielu Slovenských elektrární z roku 2006.

Malatinský tak žiada aj napriek tomu, že premiér Robert Fico pred štyrmi rokmi podpísal memorandum, ktoré dáva talianskemu investorovi prísľub, že kúpa akcií elektrární je vyriešená a nik od Enelu už peniaze žiadať nebude. Informuje o tom portál Sme.sk.

Premiér Fico podpísal memorandum v roku 2008. „Otvorené otázky a vzťahy medzi Slovenskou republikou a Enelom a Slovenskými elektrárňami budú riešené nulovým variantom,“ píše sa v dokumente, ktorý podpísal premiér a šéf Enelu Fulvio Conti, uvádza Sme.sk. Malatinský pripustil, že premiér podpísal zmluvu, ktorá nebola postavená na dostatočných informáciách.

Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Po ukončení privatizácie začal kontrolovať 66 percent akcií spoločnosti a zvyšných 34 percent vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Dokončenie privatizácie Slovenských elektrárni mal za prvej Ficovej vlády na starosti vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Pre Sme.sk povedal, že sa na poslednú chvíľu ukázalo, že nulový variant nemusí byť najlepším riešením. Tvrdí, že o memorande nepočul.

V súčasnosti prebieha audit, ktorý celú situáciu skúma, informoval Sme.sk úrad vlády.

Doplatok od Enelu riešila aj vláda Ivety Radičovej. Bývalá šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková chcela za privatizáciu dodatočne 150 miliónov eur. Tajomník rezortu hospodárstva Kristián Takáč z SaS na rokovaniach s Enelom súhlasil s nulovým variantom. Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) to však popiera. Pre Sme.sk povedal, že vždy chceli doplatok, ktorý by mal začať na hornej hranici najnovšej analýzy, čo predstavuje 228 miliónov eur.

Enel dodatočný doplatok nekomentoval.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…