Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť
TASR
TASR

Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť

V správe sa konštatuje, že by sa mala zvýšiť mieru zapojenia slovenských subjektov do riešenia projektov a čerpania prostriedkov z programu Horizont 2020.

Ilustračné foto. — Foto: TASR, Martin Baumann

Bratislava 9. januára (TASR) – Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť nielen zo štátneho rozpočtu, ale aj z podnikateľských zdrojov. Vyplýva to zo Správy o stave výskumu a vývoja v SR a jeho porovnaním so zahraničím za rok 2017, ktoré na vládu predložila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Vláda vzala materiál na vedomie.

"V súvislosti s posilnením finančného zabezpečenia aktivít výskumu a vývoja je žiaduce posilniť najmä rozpočtový program Národný program rozvoja vedy a techniky, ktorý je v gescii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR tak, aby prostriedky alokované na jednotlivé aktivity výskumu a vývoja boli optimalizované vo vzťahu k vecnej náplni daných aktivít," uvádza sa v materiáli. Rovnako by sa mala zvýšiť aj miera financovania výskumu a vývoja z podnikateľských zdrojov. Cieľom je vytvárať podmienky smerujúce k tomu, aby podnikateľský sektor výrazným spôsobom zvýšil svoj podiel na výskume a vývoji, nielen projektovými aktivitami, ale aj vytváraním vlastných podmienok, rozvojom vlastných výskumných a vývojových kapacít, vnášaním prvkov kvality a špičkovosti do výskumných aktivít a rozvojom spolupráce s akademickým sektorom.

Zo správy vyplýva, že by sa mala pripraviť národná cestovná mapa výskumných infraštruktúr na predloženie a schválenie vládou SR. Dokument SK Roadmap výskumných infraštruktúr by mal byť hlavným strategickým dokumentom, podľa ktorého sa bude riadiť zapájanie SR do jednotlivých 51 európskych výskumných infraštruktúr ESFRI.

V správe sa konštatuje, že by sa mala zvýšiť mieru zapojenia slovenských subjektov do riešenia projektov a čerpania prostriedkov z programu Horizont 2020. "V rámci účasti SR v programe Horizont 2020 bude v nasledujúcich obdobiach dôležité podniknúť kroky na podporu zapojenia slovenských subjektov do riešenia projektov a zvýšenie čerpania prostriedkov, nakoľko v období rokov 2014 – 2017 Slovensko dosiahlo celkovo 382 participácií a naši výskumníci získali 85,59 milióna eur, čím sa SR zaradila na 24. pozíciu v rámci krajín EÚ," uvádza sa v materiáli. Pre porovnanie, najúspešnejšie v čerpaní prostriedkov z Horizontu 2020 je Nemecko, ktoré v danom období získalo 5,32 miliardy eur a dosiahlo 10.938 participácií.

Ďalším z odporúčaní v správe je pripraviť nové pokračovanie schém zameraných na cirkuláciu a návrat odborníkov zo zahraničia.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…