Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť
TASR
TASR

Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť

V správe sa konštatuje, že by sa mala zvýšiť mieru zapojenia slovenských subjektov do riešenia projektov a čerpania prostriedkov z programu Horizont 2020.

Ilustračné foto. — Foto: TASR, Martin Baumann

Bratislava 9. januára (TASR) – Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť nielen zo štátneho rozpočtu, ale aj z podnikateľských zdrojov. Vyplýva to zo Správy o stave výskumu a vývoja v SR a jeho porovnaním so zahraničím za rok 2017, ktoré na vládu predložila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Vláda vzala materiál na vedomie.

"V súvislosti s posilnením finančného zabezpečenia aktivít výskumu a vývoja je žiaduce posilniť najmä rozpočtový program Národný program rozvoja vedy a techniky, ktorý je v gescii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR tak, aby prostriedky alokované na jednotlivé aktivity výskumu a vývoja boli optimalizované vo vzťahu k vecnej náplni daných aktivít," uvádza sa v materiáli. Rovnako by sa mala zvýšiť aj miera financovania výskumu a vývoja z podnikateľských zdrojov. Cieľom je vytvárať podmienky smerujúce k tomu, aby podnikateľský sektor výrazným spôsobom zvýšil svoj podiel na výskume a vývoji, nielen projektovými aktivitami, ale aj vytváraním vlastných podmienok, rozvojom vlastných výskumných a vývojových kapacít, vnášaním prvkov kvality a špičkovosti do výskumných aktivít a rozvojom spolupráce s akademickým sektorom.

Zo správy vyplýva, že by sa mala pripraviť národná cestovná mapa výskumných infraštruktúr na predloženie a schválenie vládou SR. Dokument SK Roadmap výskumných infraštruktúr by mal byť hlavným strategickým dokumentom, podľa ktorého sa bude riadiť zapájanie SR do jednotlivých 51 európskych výskumných infraštruktúr ESFRI.

V správe sa konštatuje, že by sa mala zvýšiť mieru zapojenia slovenských subjektov do riešenia projektov a čerpania prostriedkov z programu Horizont 2020. "V rámci účasti SR v programe Horizont 2020 bude v nasledujúcich obdobiach dôležité podniknúť kroky na podporu zapojenia slovenských subjektov do riešenia projektov a zvýšenie čerpania prostriedkov, nakoľko v období rokov 2014 – 2017 Slovensko dosiahlo celkovo 382 participácií a naši výskumníci získali 85,59 milióna eur, čím sa SR zaradila na 24. pozíciu v rámci krajín EÚ," uvádza sa v materiáli. Pre porovnanie, najúspešnejšie v čerpaní prostriedkov z Horizontu 2020 je Nemecko, ktoré v danom období získalo 5,32 miliardy eur a dosiahlo 10.938 participácií.

Ďalším z odporúčaní v správe je pripraviť nové pokračovanie schém zameraných na cirkuláciu a návrat odborníkov zo zahraničia.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…