Štefan Klein v Bratislave prezradí, ako konštruovať lietajúce autá
TASR
TASR

Štefan Klein v Bratislave prezradí, ako konštruovať lietajúce autá

Klein bude hovoriť o kooperácii malých firiem, prístupe k novým technológiám, synergii špecializovaných profesií, ktoré vďaka sieťovaniu umožňujú efektívny vývoj a konštruovanie odvážnych projektov.

Na archívnej snímke Štefan Klein. — Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 22. januára (TASR) – Ako sa tvoria lietajúce autá a iné technické prototypy v podmienkach 21. storočia, bude témou prednášky konštruktéra, dizajnéra a pedagóga Štefana Kleina. Tá sa uskutoční vo štvrtok 24. januára o 16. hodine v bratislavskej galérii Satelit.

"Na príklade vlastných projektov vývoja dopravných prostriedkov, a najmä lietajúceho auta AirCar, bude prezentovať zmeny v metódach prototypovania, ktoré sa udiali od 90. rokov minulého storočia. Je to aj príležitosť zoznámiť sa s pozadím vývoja druhého lietajúceho slovenského auta AirCar, ktoré sa pripravuje na verejnú prezentáciu," informujú organizátori prednášky.

Podľa nich bude Klein hovoriť i o kooperácii malých firiem, prístupe k novým technológiám, synergii špecializovaných profesií, ktoré vďaka sieťovaniu umožňujú efektívny vývoj a konštruovanie odvážnych projektov.

Miesto stretnutia s vynálezcom uznávaným aj v zahraničí nie je náhodné. V Satelite je výstava Let 116, kde možno spoznať najvýznamnejšie výsledky jeho experimentátorskej práce i 35 študentov a absolventov Ateliéru Transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Ten Klein vedie od roku 1992. Okrem 15 prevažne automobilových modelov sú tam plagáty a videoanimácie jeho najdôležitejších projektov aj magisterské diela a iné prototypy.

Štefan Klein študoval na VŠVU (1984-1990), ako pedagóg tam pôsobí doteraz. V roku 1993 založil prvé výskumno-realizačné centrum na slovenskej umeleckej škole. Má veľkú zásluhu na úspechoch jeho absolventov, ktorí Slovensku robia dobré meno vo svete. Od začiatku svojej profesionálnej dráhy začal spolupracovať s významnými zahraničnými automobilovými a inými spoločnosťami. Vytvoril vyše 50 návrhov dopravných prostriedkov pre rôzne firmy aj pre seba. Mnohé sú sériovo vyrábané.

Svoj absolventský aeromobil zdokonaľoval vyše 20 rokov, až s ním v roku 2014 prekvapil svet na prezentáciách v Salzburgu, Viedni, Los Angeles a inde. V roku 2017 začal vyvíjať nové lietajúce auto AirCar. Tento projekt je pred dokončením a na výstave vo virtuálnej realite. Jeho proces vývoja od idey po prototyp predstavuje obrazová a textová dokumentácia i filmové záznamy skúšok zalietavania. Okrem osobných áut Klein navrhol moped, rušeň, zemné a iné stroje.

Výstava potrvá do 31. januára.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…