Štefan Klein v Bratislave prezradí, ako konštruovať lietajúce autá
TASR
TASR

Štefan Klein v Bratislave prezradí, ako konštruovať lietajúce autá

Klein bude hovoriť o kooperácii malých firiem, prístupe k novým technológiám, synergii špecializovaných profesií, ktoré vďaka sieťovaniu umožňujú efektívny vývoj a konštruovanie odvážnych projektov.

Na archívnej snímke Štefan Klein. — Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 22. januára (TASR) – Ako sa tvoria lietajúce autá a iné technické prototypy v podmienkach 21. storočia, bude témou prednášky konštruktéra, dizajnéra a pedagóga Štefana Kleina. Tá sa uskutoční vo štvrtok 24. januára o 16. hodine v bratislavskej galérii Satelit.

"Na príklade vlastných projektov vývoja dopravných prostriedkov, a najmä lietajúceho auta AirCar, bude prezentovať zmeny v metódach prototypovania, ktoré sa udiali od 90. rokov minulého storočia. Je to aj príležitosť zoznámiť sa s pozadím vývoja druhého lietajúceho slovenského auta AirCar, ktoré sa pripravuje na verejnú prezentáciu," informujú organizátori prednášky.

Podľa nich bude Klein hovoriť i o kooperácii malých firiem, prístupe k novým technológiám, synergii špecializovaných profesií, ktoré vďaka sieťovaniu umožňujú efektívny vývoj a konštruovanie odvážnych projektov.

Miesto stretnutia s vynálezcom uznávaným aj v zahraničí nie je náhodné. V Satelite je výstava Let 116, kde možno spoznať najvýznamnejšie výsledky jeho experimentátorskej práce i 35 študentov a absolventov Ateliéru Transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Ten Klein vedie od roku 1992. Okrem 15 prevažne automobilových modelov sú tam plagáty a videoanimácie jeho najdôležitejších projektov aj magisterské diela a iné prototypy.

Štefan Klein študoval na VŠVU (1984-1990), ako pedagóg tam pôsobí doteraz. V roku 1993 založil prvé výskumno-realizačné centrum na slovenskej umeleckej škole. Má veľkú zásluhu na úspechoch jeho absolventov, ktorí Slovensku robia dobré meno vo svete. Od začiatku svojej profesionálnej dráhy začal spolupracovať s významnými zahraničnými automobilovými a inými spoločnosťami. Vytvoril vyše 50 návrhov dopravných prostriedkov pre rôzne firmy aj pre seba. Mnohé sú sériovo vyrábané.

Svoj absolventský aeromobil zdokonaľoval vyše 20 rokov, až s ním v roku 2014 prekvapil svet na prezentáciách v Salzburgu, Viedni, Los Angeles a inde. V roku 2017 začal vyvíjať nové lietajúce auto AirCar. Tento projekt je pred dokončením a na výstave vo virtuálnej realite. Jeho proces vývoja od idey po prototyp predstavuje obrazová a textová dokumentácia i filmové záznamy skúšok zalietavania. Okrem osobných áut Klein navrhol moped, rušeň, zemné a iné stroje.

Výstava potrvá do 31. januára.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…