Psychológovia vysvetlili veci, ktoré sa nám snívajú všetkým a prečo ich netreba ignorovať
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Psychológovia vysvetlili veci, ktoré sa nám snívajú všetkým a prečo ich netreba ignorovať

Výkladom zo snárov sa venuje aj veda.

Koláž DN - ilustračné fotografie. — Foto: Pexels.com, Pixabay.com

BRATISLAVA 22. januára - Ľudstvo sa významom snov zaoberá už od nepamäti. Ak ste ezoterický typ, možno veríte snárom, no ak fakty musíte mať vždy overené, aj na sny už existuje vedecká disciplína - oneirológia.

Sny ako zrkadlo do duše

Aj keď každý ľudský sen je jedinečný, sú situácie a udalosti, o ktorých sa už niekedy prisnilo všetkým z nás. Psychológovia takéto sny nazývajú univerzálne, pretože sú spôsobené inštinktmi, kultúrou, vlastnou skúsenosťou, ale tiež skúsenosťami našich predkov. O výklade snov píše portál PsychCentral.com.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pixabay.com

Padanie

Ak vo sne padáte, môže to znamenať, že sa bojíte straty kontroly. Uvedomte si ale, že nie všetko v živote podlieha našej kontrole a snažte sa nájsť pôvod obavy - môže to byť práca, vzťahy, zdravie, financie a podobne. Opakom padania vo sne je lietanie - táto situácia môže naznačovať, že ste sa oslobodili od ťažoby, ktorú ste mali a necítite sa už pod tlakom.

Vypadávanie zubov

Naše podvedomie pokladá zuby za zbraň, ktorou sa bráni voči vonkajšiemu svetu. Ak sa vám teda snívalo, že vám vypadali zuby, v nedávnej minulosti ste sa možno v reálnom svete cítili bezbranne či bezmocne. Iní psychológovia tvrdia, že vypadávanie zubov vo sne naznačuje skrytý hnev - ak hnev totiž potláčame, zatíname zuby. Odborníci odporúčajú, aby ste sa popasovali s negatívnymi emóciami, ktoré v sebe dusíte.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pixabay.com

Útek pred niečím

Ak vás v snoch prenasledujú, skúste si spomenúť, kto alebo čo to je. Môže totiž ísť o nepríjemnú situáciu alebo pocit, ktorý v realite zažívate. Ak vás vo sne naháňa známa osoba, zamyslite sa nad tým, aké emócie vo vás vyvoláva a prečo. Niektoré teórie však hovoria o tom, že ak v snoch pred niečím utekáme, ide len o pozostatky primitívneho inštinktu, ktorý sa vyvinul u našich prapredkov, keď sa chránili pred predátormi.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pexels.com

Tehotenstvo

Či už ste žena alebo muž, ak sa vám sníva, že pod srdcom nosíte nový život, naozaj vo vás niečo rastie. Napríklad túžba, radosť či odhodlanie prekonať výzvu. Psychológovia odporúčajú stanoviť si v takomto prípade cieľ a robiť všetko pre to, aby ste ho naplnili.

Meškanie

Ak sa vám často sníva, že niekam meškáte, s veľkou pravdepodobnosťou to znamená, že máte strach, že vám uniká niečo veľmi dôležité. Môže ísť o vzťahy, prácu, vychovávanie dieťaťa a podobne. Keď toho máte veľa a nemáte čas si život naplno užívať, vaše podvedomie vám signalizuje, že je čas zamyslieť sa nad prioritami.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pexels.com

Katastrofa

Každému sa občas prisnije o prírodnej alebo ľuďmi zapríčinenej katastrofe. Môže to znamenať, že sa vaše osobné problémy vymkli spod kontroly alebo sa niečoho bojíte. K pocitu strachu môžu prispievať napríklad aj médiá, pretože neustále informujú o negatívnych veciach, ako sú pohromy, vraždy a teroristické útoky, a to počas spánku môže vyvolávať pocity zraniteľnosti.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…