Ruský bájkar Ivan Anrejevič Krylov sa narodil pred 250 rokmi
TASR
TASR

Ruský bájkar Ivan Anrejevič Krylov sa narodil pred 250 rokmi

Krylov využíval malebnosť ruského jazyka a ľudovú múdrosť a do bájok dokázal vtlačiť maximum dobovej, národnej a sociálnej adresnosti.

V roku 1769 sa narodil ruský spisovateľ a bájkar IVAN ANDREJEVIČ KRYLOV, ktorý si celosvetovú slávu získal svojimi bájkami, medzi najznámejšie patria napríklad Vlk a baránok, Orol a sliepka či Statočný osol. Zomrel 21.11.1844. — Foto: ARCHÍV TASR REPROFOTO

Moskva/Bratislava 13. februára (TASR) - Ruský spisovateľ Ivan Andrejevič Krylov patril vo svojej dobe k najpokrokovejším ruským autorom. Preslávili ho nadčasové bájky so sociálnym podtextom. Najznámejšie z nich sú napríklad: Vlk a baránok, Orol a sliepka, Statočný osol. Od narodenia oceňovanej postavy ruských literárnych kruhov uplynie v stredu 13. februára 250 rokov.

Krylov využíval malebnosť ruského jazyka a ľudovú múdrosť a do bájok dokázal vtlačiť maximum dobovej, národnej a sociálnej adresnosti. Jeho bájky vďaka svojej mnohovýznamovosti ponúkajú v každej dobe nový a aktuálny výklad.

Ivan Andrejevič Krylov sa narodil 13. februára 1769 v Moskve v cárskom Rusku v rodine chudobného dôstojníka. Po otcovej smrti musel ako veľmi mladý z platu kancelárskeho poslíčka živiť matku a súrodencov. Nikdy nedosiahol vyššie školské vzdelanie, široký rozhľad však získal ako samouk. Väčšinu svojho života pracoval ako knihovník.

Mladý novinár a debutujúci dramatik vydával satiricko-publicistický časopis s názvom Pošta duchov, neskôr Divák, nakoniec Petrohradský Merkúr. Krylov mal neustále problémy s cenzúrou, preto musel všetky žurnalistické činnosti zanechať, opustil ruskú metropolu a bez stáleho zamestnania cestoval po Rusku. Podporu našiel u kniežaťa Golicyna, ktorý bol tiež v nemilosti.

Začiatkom 19. storočia Krylov napísal svoje najlepšie hry Módny obchod a Ponaučenie dcérkam. Jeho vrcholným dielom je satirická persifláž (zosmiešnenie) s názvom Pošta duchov, ktorá vychádzala na pokračovanie v periodiku s rovnomenným názvom. Nemenej radikálne boli aj Krylovove posledné texty pred nedobrovoľným odchodom z Petrohradu - "východná povesť" Kaib a parodická Chváloreč na môjho dedka.

Keď mal 40 rokov, začal prekladať bájky francúzskeho bájkara La Fontaina a začal sa sám venovať tomuto literárnemu druhu. V roku 1806 uverejnil v Moskve svoje prvé bájky a od tých čias sa im venoval až do smrti. Napísal ich vyše 200. Vyslúžil si nimi aj pozornosť ruského cára a to mu umožnilo dlhé roky pracovať v petrohradskej cárskej knižnici.

Spisovateľ Ivan Andrejevič Krylov zomrel 21. novembra 1844 v Petrohrade. Dožil sa 75 rokov. Jeho bájky, kedysi objekt cenzúry, začali neskôr vychádzať ako literatúru pre deti.

Výber bájok Ivana Anderjeviča Krylova s názvom Sviňa a iné bájky v preklade Jána Štrassera prinieslo na knižný trh v roku 2011 vydavateľstvo Slovart. Knihu ilustroval český výtvarník Adolf Born.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…