Nepotrebuje pozornosť: Shakira už viac ako 20 rokov pomáha tisíckam detí a takmer nikto o tom nevie
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Nepotrebuje pozornosť: Shakira už viac ako 20 rokov pomáha tisíckam detí a takmer nikto o tom nevie

Celý svet ju pozná ako temperamentnú juhoamerickú speváčku. Každý jej tón a každý jej pohyb na koncerte je však pre dobro jedného obrovského projektu, za ktorým táto kráska stojí už vyše dvadsať rokov.

Kolumbijská speváčka Shakira pozdravuje deti počas návštevy provizórneho tábora pre ľudí bez domova v areáli golfového klubu Petionville v Port-au-Prince 11. apríla 2010. — Foto: TASR/AP

BOGOTA 17. februára - Shakira sa preslávila hitom Whenever, Wherever, no len málokto o tejto známej speváčke vie, že „kedykoľvek a kdekoľvek“ aj pomáha. A to najmä deťom v Južnej Amerike.

Shakira sa narodila v Kolumbii a už detstva videla ľudí, ktorí žili v chudobe a zúfalstve. Videla deti, ktoré nemohli chodiť do školy, no namiesto toho sa bosé ponevierali po uliciach a padali do osídiel drogovej závislosti. Aj preto si Shakira už ako malé dievčatko sľúbila, že jedného dňa, keď bude úspešná, zmení životy týchto detí k lepšiemu.

A jej sen sa aj splnil. Naozaj je úspešná, bohatá a celosvetovo známa. Peniaze a sláva ju však neskazili a stále si pamätá, čo to znamená viesť skromný život. A nezabudla ani na svoj detský sľub, pretože už v roku 1997 spustila nadáciu Pies Descalzos (Bosé nohy či Barefoot), ktorej cieľom je pomáhať chudobným.

Podvýživa prudko klesla

Pies Descalzos sa už vyše 20 rokov zameriava predovšetkým na deti, ktoré každodenne čelia chudobe či násiliu. V súčasnosti nadácia podporuje šesť škôl v rôznych regiónoch Kolumbie. Viac ako 6 000 detí má tak vďaka Shakire pravidelné vzdelávanie, výživné jedlo, ale aj psychologickú podporu. Podobné služby však poskytujú vyše 30-tisíc deťom aj v regiónoch Haiti či v Južnej Afrike.

„Postavili sme školy, v ktorých prítomnosť vlády absentovala a deti nemali prístup ku kvalitnému vzdelaniu. Výsledky boli okamžité, boli vytvorené pracovné miesta, podvýživa prudko klesla a študenti odpovedali akademicky veľmi dobre,“ povedala pre Bright Side Shakira, ktorá cíti ešte väčšiu zodpovednosť, odkedy sa stala dvojnásobnou mamou.

Na archívnej snímke speváčka Shakira.
Na archívnej snímke speváčka Shakira. Foto: TASR/AP

Efekt jej nadácie je však v skutočnosti ešte oveľa väčší. Vzdelávanie nie je iba kľúčom k zlepšeniu životov detí, ale aj spoločnosti ako celku. Vzdelaní školáci totiž vo veľkom pozitívne vplývajú aj na svojich kamarátov, susedov či rodičov. 

Zmenila im život

Úspech Shakirinej nadácie stojí na dvoch veciach. Kolumbijská speváčka v roku 1996 nahrala rovnomenný album s názvom Pies Descalzos, čím svoju neziskovú organizáciu zviditeľnila. Získala si však aj medzinárodné uznanie, pretože reálne zlepšila životy detí, ktoré si nemôžu dovoliť „praobyčajné“ topánky, vzdelanie či prístup k potravinám.

Kolumbijská speváčka Shakira počas návštevy provizórneho tábora pre ľudí bez domova v areáli golfového klubu Petionville v Port-au-Prince 11. apríla 2010.
Kolumbijská speváčka Shakira počas návštevy provizórneho tábora pre ľudí bez domova v areáli golfového klubu Petionville v Port-au-Prince 11. apríla 2010. Foto: TASR/AP

Organizácia je podporovaná príspevkami známej speváčky a niekoľkých národných či medzinárodných spoločností, ktoré pociťujú sociálnu zodpovednosť za tých najmenších. Okrem toho nadácia spolupracuje aj s UNICEF a ich kampaňou pre vzdelávanie.

Pomôcť však môže ktokoľvek. Pretože to, čo niekto považuje iba za malú kvapku, je pre niekoho celé more.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…