Projektom darovanej knihy chcú v Humennom omladiť školskú knižnicu
TASR
TASR

Projektom darovanej knihy chcú v Humennom omladiť školskú knižnicu

K dispozícii sú tri zberné miesta, a to vo Vihorlatskej knižnici, v jednom z humenských kníhkupectiev a tiež v škole pri vrátnici.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Humenné 17. februára (TASR) – Projektom darovanej knihy chcú v Základnej škole Kudlovská v Humennom omladiť školskú knižnicu a prilákať do nej čitateľov. Odštartovali ho vo februári, zopár titulov už na zberných miestach pribudlo.

Pedagogička Anna Daňová, ktorá je zodpovedná za školskú knižnicu, oslovila v tejto súvislosti Humenčanky Alexandru Harvanovú a Zuzanu Švecovú, ktoré sa venujú čitateľským aktivitám v meste. Na začiatku februára spolu odštartovali projekt Daruj knihu školskej knižnici. Daňová pre TASR uviedla, že by malo ísť najmä o mladšie tituly.

K dispozícii sú tri zberné miesta, a to vo Vihorlatskej knižnici, v jednom z humenských kníhkupectiev a tiež v škole pri vrátnici. Oficiálne projekt trvá do 25. júna, pokračovať v ňom chcú však aj po tomto termíne. Podľa Daňovej majú o knihy najväčší záujem žiaci prvého stupňa. "Na tom druhom musíme hľadať na žiakov metódy. Teraz sa nám to darí tým, že sú tie knihy nové," vysvetlila. Deti podľa jej ďalších slov najviac siahajú po komiksoch, rozprávkach, dievčenských románoch a fantasy literatúre.

Projekt má podľa Harvanovej za cieľ priviesť deti k čítaniu, prispieť k zvýšeniu návštevnosti školskej knižnice a taktiež podnietiť žiakov, aby sa zoznámili s knihami. "Nielen s novými, ale aj so staršími, ktoré sú aktuálne pre súčasnú generáciu mladých čitateľov," spresnila pre TASR.

Čítanie je podľa nej dôležité, hlavne pre deti a mládež. "Cibria si tým slovnú zásobu, učia sa komunikácii a vyjadrovaniu," skonštatovala. Ako ďalej uviedla, obnove knižničného fondu takýmto spôsobom sa nebránia aj v iných školách. "Pokojne nech podnecujú rodičov a deti a nech sa pokúsia dostať nové knihy do knižníc, aby si čím viac detí našlo cestu k čítaniu," doplnila.

Základná škola Kudlovská ešte vlani vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia zakúpila takmer 150 nových kníh. Zároveň bola úspešná v projekte na podporu čitateľskej a prírodovednej gramotnosti. "V rámci neho budeme obohacovať našu knižnicu nielen o knihy, ale aj o pracovné zošity, encyklopédie, atlasy a náučnú literatúru," uviedla pre TASR riaditeľka školy Paulína Škerlíková. Začať by mal v septembri.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…