Z voľby ústavných sudcov odstúpila ešte pred Ficom: Angažovala by som sa, keby sa tu niečo naozaj dalo zmeniť
Marián Balázs
Marián Balázs

Z voľby ústavných sudcov odstúpila ešte pred Ficom: Angažovala by som sa, keby sa tu niečo naozaj dalo zmeniť

Rektorka Akadémie Policajného zboru ozrejmuje pravé dôvody, prečo sa vzdala kandidatúry na post ústavného sudcu. Nadobudla vraj dojem, že sa začal akýsi hon na čarodejnice.

Ospravedlňujeme sa za zníženú kvalitu záznamu.

BRATISLAVA 23. februára - Voľbu ústavných sudcov na Slovensku sprevádzal chaos, aký na Slovensku v histórii našej republiky nemá obdobu. Hádky medzi politikmi a jednotlivými stranami viedli až k fiasku, k čomu mnohí prirovnávali nezvolenie žiadneho kandidáta. Ešte predtým, ako sa však rozhodlo, že nebude zvolený žiadny kandidát, svoju kandidatúru na sudkyňu Ústavného súdu stiahla rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská. Tá bola jednou z 39 kandidátov, ktorých ústavnoprávny výbor odporučil na voľbu do pléna Národnej rady SR.

Prečítajte si tiež: Peter Kubina: Ústavný sudca má väčšiu moc než politik. Už zo zoznamu kandidátov je jasné, kto to ako myslí s ústavným súdom

Kurilovská tak urobila ešte predtým, ako svoju kandidatúru oficiálne stiahol aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. O tom, prečo sa tak rozhodla, špekulovali mnohé médiá. Svoje dôvody teraz profesorka Kurilovská ozrejmila v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom.

Prekážali mi postoje jednotlivých politikov. Myslím, že voľba ústavných sudcov sa veľmi spolitizovala. Ústavný súd by mal byť tak nestranná, nezávislá, apolitická, nestranícka inštitúcia, kde skutočne sú sudcovia a osoby, ktoré sú naozaj určitým znakom toho, že budú rozhodovať nestranne, nezávislo a že nie sú ničím ovplyvniteľní. Tak by sa aj k tej voľbe a celkovo k tej inštancii, akou je Ústavný súd, malo pristupovať. To, čo sa začalo diať a akým spôsobom do toho každý vstupoval, každý rozumel tomu, aké majú byť odborné a morálne kritériá... Celá tá politizácia voľby mi začala vadiť,“ vysvetľuje svoje dôvody stiahnutia kandidatúry Kurilovská.

Nadobudla som dojem, že sa začal akýsi hon na čarodejnice,“ opisuje svoje dojmy z voľby ústavných sudcov rektorka Akadémie Policajného zboru v talkšou Mariána Balázsa, „mala som pocit, že smerom k väčšine kandidátov sa na každom z nich snažilo nájsť to najhoršie a to za každú cenu. Napríklad aj celý môj profil bol postavený na tom, že ma na rektorku Akadémie Policajného zboru navrhol bývalý minister Kaliňák. Samozrejme, lebo bol minister vnútra. To vo mne evokovalo, ako keby silou mocou chceli poukázať na niečo, čo by mohlo byť negatívne vnímané. Prišlo mi, že to bolo celé také účelové a tendenčné,“ vyjadrila sa.

Medzi kandidátmi bolo podľa Kurilovskej veľa odborníkov, ktorí na Ústavný súd patria. Môže sa však teraz podľa nej stať aj to, že títo ľudia, ktorí spĺňali všetky predpoklady na to, aby na Ústavnom súde boli, si povedia, že dvakrát nevstúpia do tej istej rieky a odradí ich to. Rovnako je to však podľa nej aj so slovenskou politikou, ale sama priznáva, že je optimista a verí, že súčasná nechuť ľudí voči slovenskej politike a politikom neodradí iných od vstúpenia do politiky: „Mali by sme sa nastaviť tak, že chceme konať dobro pre ľudí. Práve to sa dá zmeniť v politike, v parlamente, v rámci prijímania zákonov, v rámci celkového riešenia vecí s ľuďmi, ktorých niečo trápi,“ tvrdí. 

Ako však Kurilovská priznala, hoci kandidovať na Ústavného sudcu opäť neplánuje, angažovať sa možno bude v inej sfére. V rámci najbližšej voľby určite nebudem kandidovať. O budúcnosti je ťažko hovoriť. Neviem povedať, či o 12 alebo 10 rokov budem opäť kandidovať. V tomto momente si však myslím, že nie. Veľmi komfortne sa cítim v tejto pozícii ako rektorka Akadémie Policajného zboru. Ešte mám veľa predstáv a vízií. Skôr patrím do skupiny ľudí, ktorí by veľmi radi niečo zmenili. Možno by som skôr uvažovala o tom, aby som sa politicky angažovala. Keby sa tu niečo naozaj dalo zmeniť, niečo niekam posunúť a uskutočňovať na normálnej demokratickej platforme,“ povedala pre Dobré noviny Kurilovská.

Viac sa dozviete v priloženom rozhovore s rektorkou Akadémie Policajného zboru Luciou Kurilovskou.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…