Prezident sa deťom priznal, že chcel byť rušňovodičom
SITA
SITA

Prezident sa deťom priznal, že chcel byť rušňovodičom

Prezident Gašparovič mal prvú prednášku na Detskej Univerzite Komenského.

BRATISLAVA 4. júla - Kde ste boli naposledy na dovolenke a koľko to stálo, alebo čím ste chceli byť, keď ste boli malý - aj tieto otázky dnes adresovali hlave štátu počas prvej prednášky na Detskej Univerzite Komenského tohtoroční študenti.

Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa rozviazal jazyk pri otázke, či mu neprekáža strata súkromia. Malým vysokoškolákom prezradil, že "chlapci z ochranky" ho sprevádzajú všade, kam sa pohne.

"Ale mám takú výhodu, že niektorí sú so mnou už skoro 20 rokov, odkedy som sa stal predsedom Národnej rady SR a znovu sú pri mne, takže my sme už ako taká rodina," povedal Gašparovič. Ako prezradil, v minulosti zvykol svojich ochrankárov poriadne potrápiť.

"Niekedy som im strašne rád ušiel a urobil problém, vždycky som sa tešil, keď ma museli hľadať, ale teraz už nie, už ma to nebaví," konštatoval Gašparovič.

Podľa vlastných slov si nikdy nepredstavoval, že bude prezidentom. Ako dieťa chcel byť po vzore svojich troch strýkov rušňovodičom, neskôr chvíľu uvažoval nad medicínou.

Vyhlásenie, že ho zvolili za prezidenta, dokonca prespal. "Priznám sa, že som zaspal a pred polnocou do mňa štuchala manželka: Vstávaj, si prezident, tak som utekal do centrály politickej strany," zaspomínal na svoje zvolenie Gašparovič.

Na manželku Silviu sa spolieha aj pri vybavovaní dovolenky. Koľko stála posledná, netuší, a musel by sa jej opýtať. Tento rok sa prezidentský pár chystá na oficiálnu návštevu Chorvátska, po ktorej zostane v krajine aj dovolenkovať.

Deti sa dozvedeli o práci prezidenta

Hlava štátu dnes deťom z Detskej Univerzity Komenského ozrejmila svoje kompetencie - čo môže a čo musí robiť.

Deti sa dozvedeli, že prezident menuje vládu, sudcov, rektorov vysokých škôl, podpisuje zákony, udeľuje vyznamenania, ale môže aj vyhlásiť vojnu.

Prednáška prezidenta Gašparoviča na tému Prečo potrebujeme prezidenta a aké sú jeho práva a povinnosti dnes otvorila jubilejný 10. ročník letnej univerzity pre deti od deviatich do 14 rokov. Predchádzala jej slávnostná imatrikulácia 370 študentov.

"Američania hovoria, že prezidentom sa často stáva ten, kto skutočného prezidenta stretne v mladosti. Takže je to už len na vás," poznamenal na úvod desiateho ročníka otec detskej univerzity a riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

S výnimkou dnešnej úvodnej sa všetky ostatné prednášky budú konať vždy v stredu v sále Divadla Aréna. Univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci si na tento rok pripravili osem prednášok na témy napríklad prečo je krv najvzácnejšia tekutina, prečo lietadlo letí, prečo je odliv a príliv alebo prečo sa dá rakovina liečiť.

Po prednáškach je otvorená voľná diskusia, počas ktorej študenti kladú prednášajúcim otázky. Diplomy získajú tí študenti, ktorí sa zúčastnia minimálne na piatich z ôsmich prednášok.

Univerzita ponúka množstvo aktivít

Detská Univerzita Komenského ponúka svojim študentom aj dobrovoľný program sprievodných podujatí a workshopov.

K tradičným aktivitám patrí kariérny, architektonický a hip-hopový workshop, exkurzie a tvorivé dielne v Slovenskej národnej galérii a Slovenskom národnom múzeu, šachový workshop, army workshop, výlet loďou k Danubiana Meulensteen či hodina otázok v parlamente.

Novinkou v aktuálnom ročníku je workshop moderných technológií, workshop spoznávania kultúr a workshop o ochrane detí na internete.

Počas celej letnej školy budú v júli aj auguste každý týždeň vychádzať Noviny Detskej Univerzity Komenského, ktorých redaktormi sú taktiež študenti a prispievať do nich majú možnosť všetci účastníci.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…