Vedecky potvrdené! Ženy by mali chodiť na výlety s kamarátkami. Sú potom šťastnejšie a zdravé
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Vedecky potvrdené! Ženy by mali chodiť na výlety s kamarátkami. Sú potom šťastnejšie a zdravé

V prípade, že váhate, robíte chybu. Zbaľte svoje veci do kufra a vyrazte si na výlet.

Ilustračná foto — Foto: Pexels.com

WEST LAFAYETTE 28. februára - Opäť je tu výborná správa pre všetky ženy. Vedci totiž tvrdia, že je potrebné, aby ste absolvovali výlet plný smiechu po boku svojich dobrý priateliek. A že je to pravda? To vie predsa každá žena. Niekedy naozaj pomôže vypadnúť na víkend s kamarátkami, dopriať si dobré jedlo, sladké a veľa zábavy. Nežné pohlavie to vie, no a pre mužov, ktorí pochybujú a nechcú svoju partnerku pustiť, je tu štúdia. Tá totiž naznačuje, že dievčenské výlety sú skutočne skvelé pre duševné zdravie žien. Niet teda o čom pochybovať.

Dôležitý hormón

Ale pekne od začiatku. Časopis Southern Living poukázal na štúdiu z roku 2016, ktorá vysvetľuje, že čas strávený s priateľmi, zvyšuje produkciu hormónu oxytocín, ktorému sa tiež hovorí hormón lásky. Oxytocín sa uvoľňuje, keď sa človek dobre cíti v spoločnosti, keď pociťuje dôveru, empatiu a všetko okolo ho robí šťastným. Tiež veľmi dobre pôsobí na depresívne a úzkostné stavy, čo je teda veľmi dobrý dôvod, prečo s kamarátkami treba tráviť čas.

Foto: Pexels.com

Tu sa však pozitíva nekončia. Mať priateľky, s ktorými človek môže stráviť zábavný víkend, nie je prospešné len pre duševné zdravie. Tento nevinný výlet ženám totiž môže pomôcť žiť dlhšie. Analýza z roku 2010 sa zamerala na údaje týkajúce sa viac ako 308 000 ľudí zo 148 štúdií a zistila, že existuje veľká súvislosť medzi dĺžkou života a sociálnymi vzťahmi. „Súčasná a citeľná sociálna izolácia je spojená so zvýšeným rizikom predčasnej úmrtnosti,“ uviedli vedci.

Izolácia a jej negatíva

Štúdia z roku 2015, ktorá sa zaoberala údajmi viac ako 3,4 milióna ľudí zo 70 štúdií, zase zistila, že nedostatok sociálnych spojení predstavuje rovnaké zdravotné riziko, ako fajčenie až 15 cigariet denne. Vystrašilo vás to a teraz rozmýšľate nad počtom večerov, ktoré ste strávili sami doma pred televízorom? Je to prirodzené. Netreba sa spoliehať ani na komunikáciu prostredníctvom sociálnych sietí.

Foto: Pexels.com

Profesor Glenn Sparks z Purdeovej univerzity vysvetlil, že ľudia vymenili osobnú komunikáciu za sociálne siete, a to podľa jeho slov, nie je zdravé. „Dnes idete po chodníku a ľudia pozerajú do svojich telefónov, v niektorých prípadoch aj do notebookov,“ priznal Sparks a dodal, že tento spôsob života si berie svoju daň.

Prečítajte si tiež: Je to potvrdené! Mamičky by sa mali s kamarátkami stretávať dvakrát do týždňa. Vďaka tomu sú šťastné a zdravé

Iba najlepšie priateľky

No a sme na konci. Všetko teda nasvedčuje tomu, že príležitostný víkendový výlet alebo dovolenka s kamarátkami, je potrebná. Táto štúdia sa pravdepodobne ale nevzťahuje na rozlúčky so slobodou. Ak totiž výlet neabsolvujú len vaše skutočné najlepšie priateľky, ale sú tam aj cudzí ľudia, hormónu „lásky“ sa nedočkáte. Nemá dôvod sa totiž vyplavovať.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…