Pred 85 rokmi sa narodil prvý kozmonaut sveta Jurij Gagarin
TASR
TASR

Pred 85 rokmi sa narodil prvý kozmonaut sveta Jurij Gagarin

Okolnosti smrti prvého kozmonauta sveta zostávali roky nevyjasnené.

Na archívnej snímke Jurij Gagarin v skafandri. — Foto: TASR/AP Photo

Moskva 9. marca (TASR) - V dedine Klušino v Gžatskej oblasti v západnej časti Ruskej federácie sa 9. marca 1934 v rodine Gagarinovcov narodil chlapec. Dostal meno Jurij, po otcovi Alexejevič. Vyrástol z neho prvý kozmonaut sveta, ktorý sa úspešne vrátil na Zem. Klušino leží neďaleko mesta Gagarin (predtým Gžatsk), oblasť sa v súčasnosti nazýva Smolenská (predtým Gžatská).

Život mladého človeka s nezabudnuteľným úsmevom bol opradený legendami. Podľa jednej z nich sa Jurij Alexejevič Gagarin narodil 8. marca, ale v pôrodnici usúdili, že chlapec by nemal sláviť narodeniny na Medzinárodný deň žien. Preto mu do rubriky dátum narodenia zapísali 9. marec.

Po nemeckej okupácii v roku 1945 sa rodina Gagarinovcov presťahovala z Klušina do mesta Gžatsk, kde Jurij Gagarin chodil do školy. Po absolvovaní Remeselného učilišťa v meste Ľubercy začiatkom 50. rokov 20. storočia sa prihlásil do Saratovskej priemyselnej školy a od 25. októbra 1954 navštevoval Letecký klub v Saratove.

Priemyslovku skončil s výbornými výsledkami v roku 1955, v októbri toho istého roku aj prípravu v leteckom klube. Od roku 1955 slúžil v radoch Sovietskej armády. O dva roky neskôr, v roku 1957, sa dostal do oddelenia kozmonautov; slúžil ako skúšobný letec v stíhacom leteckom pluku Severnej flotily. Získal kvalifikáciu vojenský letec najvyššej triedy. V októbri 1957 sa oženil s Valentinou Ivanovnou Goriačevovou, spolu mali dve dcéry - Lenu, ktorá sa narodila 10. apríla 1959, a Galinu, narodenú 7. marca 1961.

Koncom roku 1959 Jurij Gagarin požiadal, aby mohol slúžiť v stíhacej jednotke vyzbrojenej najnovšími bojovými stíhačkami. Odišiel do Moskvy, kde v Ústrednej nemocnici pre letcov vyšetrili jeho zdravotný stav. V marci 1960 bol navrhnutý do skupiny možných budúcich kozmonautov. Rodina Gagarinovcov sa 11. marca 1960 presťahovala do Moskvy. Od 25. marca toho istého roku sa Gagarin začal pravidelne pripravovať podľa programu budúcich kozmonautov.

Nadišiel 12. apríl 1961 a správa o tom, že Jurij Gagarin ako prvý človek vzlietol do vesmíru na lodi Vostok-1 a po lete úspešne pristál.

V dejinách kozmonautiky zostane zapísaný aj Gagarinov výrok: "Pojechali". Vyslovil ho vo chvíli, keď kozmická loď Vostok zdolávala zemskú príťažlivosť.

Legendárny Gagarinov let trval iba 108 minút, stal sa však potvrdením prvenstva ZSSR v rozvoji pilotovaných kozmických letov a zvládnutí kozmických technológií.

Za let do vesmíru dostal Jurij Gagarin množstvo vysokých vyznamenaní, nielen domácich sovietskych, ale aj zahraničných. Napríklad z rozhodnutia prezidenta Československej socialistickej republiky (ČSSR) z 28. apríla 1961 vyznamenanie Hrdina socialistickej práce.

V bývalom Československu sa prvý let človeka do kozmu odrazil v piesňovej tvorbe - Jaromír Hnilička a Pavel Pácl zložili pieseň Pocta astronautovi (Dobrý den, majore Gagarine), ktorú nahral brniansky dirigent Gustav Brom so svojím orchestrom.

Ráno 27. marca 1968 z podmoskovského letiska Čkalovskij odštartovalo dvojmiestne cvičné lietadlo UTI MiG-15 s palubným označením "18", ktoré pilotoval kozmonaut Jurij Gagarin. V inštruktorskej kabíne sedel skúšobný letec Vladimir Seriogin. Mal preveriť pripravenosť plukovníka Gagarina znova samostatne lietať v bojových stíhačkách po osemročnej prestávke.

Už 12 minút po štarte Gagarin hlásil veliteľovi letov, že danú úlohu splnil, a požiadal o zmenu kurzu. Keď dostal povolenie k návratu na letisko, podľa vojenských predpisov odpovedal: "Rozumel som, vykonám". Potom sa spojenie s posádkou lietadla prerušilo. Večer toho dňa sa záchranárom podarilo nájsť trosky lietadla a telesné pozostatky letcov - Gagarina i Seriogina pri Novosiolove.

Okolnosti smrti prvého kozmonauta sveta zostávali roky nevyjasnené.

Urna s prachom Jurija Gagarina je uložená v Kremeľskej stene na Červenom námestí v Moskve.

Z rozhodnutia Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) sa 12. apríla na celom svete slávil Svetový deň letectva a kozmonautiky. Spájal sa s letom prvého kozmonauta do vesmíru - majora Jurija Gagarina. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov 7. apríla 2011 vyhlásilo 12. apríl za Medzinárodný deň letu človeka do vesmíru.

Jurij Gagarin napísal knihy "Doroga v kosmos" (1962, Cesta do kozmu) a "Vižu Zemľu" (1976, Vidím Zem). Jeho záľubou bolo vodné lyžovanie a zbieranie kaktusov.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…