Urik: Priroritou je dostať kultúru a umenie SR do 1. ligy vo Francúzsku
TASR
TASR

Urik: Priroritou je dostať kultúru a umenie SR do 1. ligy vo Francúzsku

Za významné podujatie označil výstavu fotografa L. Bielika pri príležitosti 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Výstava sa uskutočnila v galerijnom priestore MaMo v Marseille.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - František Iván

Paríž/Bordeaux 11. marca (TASR) - Keď Jakub Urik nastúpil v júli 2018 na pozíciu riaditeľa Slovenského inštitútu v Paríži, upozorňovali ho, že francúzske hlavné mesto je presýtené umením, a preto to s presadením slovenského umenia a kultúry nebude jednoduché. "Tak toto sa nám v spolupráci s veľvyslancom Igorom Slobodníkom pomaly, ale isto darí zmeniť. Našou prioritou je dostať slovenskú kultúru a umenie krok po kroku do prvej ligy francúzskej kultúrnej infraštruktúry," uviedol v pondelok pre TASR.

"Slovenský inštitút v Paríži nemá priestor, a preto je pre mňa veľmi dôležité slovenskú kultúru a umenie vyvážať proste von, do priestorov a inštitúcií, ktoré navštevujú prioritne Francúzi a turisti z celého sveta. Lebo toto by mala byť jedna z priorít kultúrnej diplomacie. Kultúrna prezentácia je efektívna diplomacia. Je to získavanie priateľov a partnerov v zahraničí," zdôraznil Urik.

Mladým slovenským umelcom sa usiluje pomôcť. "Robíme s nimi, stretávame sa s nimi, Slovenský inštitút im pomáha, na to tu je. Keď prídu s nejakým projektom, tak sa im snažím pomôcť nájsť priestor, pomôcť im aj finančne, odkomunikovať a zabezpečiť im určitú mediálnu publicitu, akú si ich projekt zaslúži," konštatoval Urik.

Francúzi podľa neho reagujú na slovenskú kultúru a umenie rôznorodo. "Paradoxne komplikovane sa presadzovali veci, ktoré sa týkali literatúry pre deti, lebo v tomto sa podľa mňa slovenskí autori radia medzi európsku špičku. Je to úžasná kvalita, či už slova, alebo detských ilustrácií. Ten pohľad do detskej duše majú však Francúzi trochu iný, ako máme my. Veľmi dobre reagujú na naše súčasné a konceptuálne umenie, umelecké a aplikované sklo, ale aj umeleckú grafiku," konštatoval Jakub Urik, ktorý prišiel do Paríža z Bruselu, kde pôsobil na Stálom zastúpení SR pri EÚ a riešil prioritne otázky legislatívy a jej priameho vplyvu na európsku, ale aj národnú kultúrnu politiku. Zároveň v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ viedol rokovania Výboru pre kultúrne záležitosti, audiovizuálnu politiku a autorské právo.

Za významné podujatie od svojho nástupu označil výstavu fotografa Ladislava Bielika pri príležitosti 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Výstava sa uskutočnila v galerijnom priestore MaMo v Marseille. "Na veľkých formátoch sme odprezentovali to, čo sa udialo v Bratislave. Orientovali sme to hlavne na Slovensko, lebo mnoho Francúzov, ktorí počuli o týchto udalostiach, si myslí, že sa odohrali iba v Prahe. Nevedeli, že vojská Varšavskej zmluvy prišli najskôr na Slovensko, a boli tým vyslovene šokovaní, keď videli, čo sa v Bratislave dialo. Výstava, ktorá mala trvať tri dni, bola nakoniec dva mesiace," uzavrel Urik.

Osobitná spravodajkyňa TASR Monika Himpánová

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…