Kuzminovej rozlúčka bola plná dojatia a emócií. Aj známi športovci jej venovali krásne slová
TASR
TASR

Kuzminovej rozlúčka bola plná dojatia a emócií. Aj známi športovci jej venovali krásne slová

Rozlúčka plná šťastia a dojatia. Anastasia Kuzminová má za sebou úžasnú kariéru.

— Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 25. marca - Radosť premiešaná so slzami šťastia v priestoroch cieľa po posledných pretekoch v sezóne vypukla po tom, čo Anastasia Kuzminová preťala v Holmekollene cieľ 'mass' pretekov finálového 9. kola Svetového pohára. Na umiestenie nikto nehľadel, jej biatlonový tím a celá výprava pripravila dôstojnú oslavu na samý záver kariéry.

Foto: TASR – Michal Svítok

Vystrelilo šampanské, nasledovali prípitky a Nasťa vyhadzovaná na znak úcty lietala vo vzduchu a kopírovala vzdialené obrysy impozantného skokanského mostíka. „Ja som videla korunku, ktorá sa vezie pre mňa z domu, šampanské som zazrela v bunke, no ostatné som netušila, opísala nečakané prekvapenie. „Ešte raz veľké ďakujem, veľmi ma všetci potešili. A to vyhadzovanie do vzduchu, no bála som sa, že niekomu ublížim, lebo ja sa bojím lietať,“ zasmiala sa. Nechcela som, aj som sa tomu nevedomky bránila,“ dodala.

Jedna etapa skončila, ďalšia začína

Kuzminová okamžite, aj keď letmo, načrtla čo ďalej. Športová rozprávka sa skončila, nejaká iná dúfam začne. Teraz si užívam naplno vzácne chvíle. Ten pocit v cieli vyplýval z toho, že som sa nesnažila myslieť na výsledok, ako to dopadne. len som bojovala. Krásny deň som si užila už deň predtým, so štyrmi streleckými nulami, a to posledné kolo bolo popri tom o mojom lúčení, na štadióne s divákmi, so všetkými priaznivcami. V masse som sa snažila len zvládnuť tvrdú prácu na záver, s neveľmi vydareným výsledkom, no to sú už maličkosti,“ opísala svoje pocity Nasťa.

Foto: TASR - Michal Svítok

Únava bola v sezóne veľká a Kuzminová ju svojsky prekonávala. Prejavovala sa na tom, že večer sa mi nedalo poriadne zaspať, cítila som napätie, aj keď nebola na to príčina. Fyzicky som však vládala, bežecký čas som dnes zabehla dobrý. Ja som sa vo chvíľkach voľna veľmi snažila vypnúť hlavu, no telo sa nedalo, bolo neustále napnuté, všetky bunky od únavy protestovali,“ prezradila biatlonistka.

Dojatý manžel a tréner

Manžel a tréner Daniel Kuzmin sa snažil pri rozlúčke upokojiť hlas roztrasený od dojatia. Je prirodzené a namieste, je to kus nášho života, ktorý sa ukončil a začína sa niečo nové. Snažili sme sa na konci o nejaké oslavy, pripravili sme si scenár, všetko sme dohodli aj s predstaviteľmi IBU prostredníctvom Ivora Lehoťana, člena exekutívy, dokonca nám v diaľke vybuchoval aj ohňostroj. Podarila sa nám krásna rozlúčka,“ vyjadril sa Kuzmin.

Rýchly sumár kariéry bol v podaní Kuzmina o splnených cieľoch. „Všetko získala, okrem veľkého glóbusu, bola k nemu blízko, či teraz, alebo minulý rok, no to nám pri radosti vôbec neprekáža. Máme veľký dôvod na oslavy, už sme ich veľakrát predtým zažili, určite však ešte nejakú záverečnú nachystáme,“ dodal hrdý manžel a tréner.

Foto: TASR - Michal Svítok

Kuzminová zvládla Holmenkollen a rozlúčku s kariérou tým najlepším spôsobom, s dvoma víťazstvami v šprinte, v stíhacích pretekoch a v nich s jedinečnou streleckou dokonalosťou. „Mám za sebou veľmi úspešnú kariéru, dnes som bojovala hlavne s emóciami, pretože som vedela, že sú to moje posledné preteky v kariére, koncentrovať sa bolo veľmi ťažké,“ priznala Nasťa.

Obrovské úspechy

Nádherných dní pri biatlone zažila Kuzminová neúrekom, za všetky hovorí 18 víťazstiev, vrátane troch zlatých na ZOH a jednej na MS. Neviem ani vypichnúť nejaké, ktoré by vyčnievalo viac, myslím si, že každý fanúšik si pamätá na tie, ktoré si najviac užil. Teraz bolo pre mňa prvoradé všetko dôstojne uzavrieť, musím si oddýchnuť, všetky zážitky stráviť a až potom nastane realita uvažovania ako ďalej. Odrazím sa aj od zdravotného stavu, niečo som zanedbala a nastal čas všetko dotiahnuť. Veľké sny sa mi naplnili, síce jeden zostal, ten veľký glóbus, aj by to navádzalo na ďalšiu sezónu, ale nie. Pravda je taká, že ma život a šport naučili byť skromnou a radovať sa z toho, čo som dokázala,“ dodala na záver.

Foto: TASR - Michal Svítok

Reakcie slovenských športových osobností na koniec kariéry slovenskej biatlonistky Anastasie Kuzminovej v individuálnych súťažiach:

Ľubomír Višňovský, bývalý slovenský hokejový reprezentant, držiteľ kompletnej medailovej zbierky z MS (1 - 1 - 1): Gratulujem Nasti ku skvelej kariére. Pre túto krajinu spravila veľmi veľa a dosiahla v podstate všetko, čo mohla. Je vynikajúci človek aj športovec a je príkladom pre všetkých.“

Dušan Galis, bývalý slovenský futbalový reprezentant, splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport: Nasťa má za sebou ukážkovú kariéru. Môžme jej byť vďační za príkladnú reprezentáciu. Dosiahla veľa a bol by som rád, ak by si to ešte rozmyslela. Rodina je rodina, ale aj z jej reakcií je vidieť, aký má vzťah k biatlonu. Kompetentní by sa mali pokúsiť ju ešte prehovoriť.“

Danka Barteková, bronzová medailistka z OH 2012 v Londýne, členka Medzinárodného olympijského výboru: „Nasťa bola, a stále je, inšpiráciou pre nás všetkých. Má za sebou úspešnú kariéru a ja jej gratulujem, ako strelkyňa špeciálne k sobotnej čistej streľbe. Ona, Vlhová i Sagan robia Slovensku krásnu reklamu, ale netreba zaspať na vavrínoch a podporovať mladé talenty, aby mali súčasní reprezentanti svojich nástupcov.“

Foto: TASR - Michal Svítok

Matej Tóth, slovenský chodec, olympijský víťaz a majster sveta: Nasťa je fenomenálna, jedna z najlepších v histórii biatlonu. Patrí jej vďaka za všetky emócie, ktoré nám priniesla. Myslím si, že odisť takto na vrchole je niečo, o čom sníva každý športovec. Veľmi som jej prial, aby jej vyšlo všetko, čo ju motivovalo po olympiáde a len potvrdila, že je fenomén svetového aj slovenského športu.“

Jozef Golonka, bývalý slovenský hokejista, držiteľ strieborných medailí zo ZOH 1968 a z MS 1965, 1966 a 1968 a bronzových medailí zo ZOH 1964 a z MS 1959, 1964 a 1969:Nasťa sa rozlúčila vo veľkom štýle. Išla chorá na MS a uspela. Ja si myslím, že sa rozhodla správne. Dosiahla veľmi veľa, jej výkon hodnotím veľmi vysoko. Je vzácny typ, ktorý sa len tak nevidí. Podľa mňa by ju nemali prehovárať na pokračovanie, ale svoje skúsenosti by mala zúročiť ako trénerka. Chcel by som jej popriať, aby sa jej v ďalšom živote darilo a bol by som rád, ak by zostala v slovenskom biatlone. Je žena, ktorá si zaslúži rešpekt a vďaku, pretože je úžasná dáma.“

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…