Na AnimeSHOW 2019 zavíta Daniel Portman z Game of Thrones
TASR
TASR

Na AnimeSHOW 2019 zavíta Daniel Portman z Game of Thrones

Festival ponúkne počas troch dní to najlepšie z popkultúry za posledný rok či polrok.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. marca (TASR) - Fanúšikom komiksu, anime, hier, japonskej kultúry, K-popu, scifi, fantasy a hororu je určený medzinárodný festival popkultúry s výstavou AnimeSHOW 2019. V poradí 12. ročník podujatia sa uskutoční od 29. do 31. marca v bratislavskom Dome kultúry Ružinov. O programe festivalu, ktorý každý rok privíta okolo 12.000 návštevníkov, informoval v pondelok na tlačovej konferencii organizátor, občianske združenie AnimeCrew.

Festival ponúkne počas troch dní to najlepšie z popkultúry za posledný rok či polrok. Pozvanie prijal herec Daniel Portman zo známeho seriálu Game of Thrones. Chýbať nebudú populárne súťaže, ako kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz postúpi na európske finále Cosplay Champions, ďalej medzinárodná tanečná a spevácka súťaž KPOP World Festival, ktorej víťaz poputuje na finále v Kórei, alebo súťaž o najlepšie kreslené dielo FanArt. Podľa organizátora festivalu Róberta Žittňana v programe figuruje vyše 137 prednášok a workshopov od vyše 150 spíkrov.

Novinkou festivalu je rozšírená sekcia s desiatimi cosplay hosťami zo zahraničia. "Okrem autogramiád budú mať vlastné expertné prednášky o cosplay tvorbe a zároveň budú odbornou porotou cosplay súťaže," povedal pre TASR Žittňan. Druhou novinkou v programe je festival bojových umení, v rámci ktorého vystúpi počas víkendu 12 klubov bojových umení. "Z viacerých predvedú hlavne karate, aikido, tai chi, kendo, iado, kung fu, krav maga a ďalšie," dodal. Treťou novinkou je udeľovanie tzv. oscarov popkultúry v ankete Cena Popkultúry - Comics Salon Award v kategóriách film, hra, kniha, komiks, spoločenská hra a anime roku 2018.

AnimeSHOW 2019 poctia svojou návštevou spisovatelia a odborní prednášajúci, ako František Kotleta, Juraj Červenák, Daniel Hevier, Valentína Sedileková, Františka Vrbenská, Mark E. Pocha a Petra Slováková. Pripravená je aj beseda, zameraná na boj proti hoaxom, poznamenal organizátor festivalu, na ktorom nebudú chýbať ani jazdenie na koňoch, lukostreľba či vystúpenie sokoliarov.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na najnovšie filmové trháky, medzi nimi napríklad snímky, ako Venom, Fantastické zvery 2, Rodinka úžasných 2, Ant-Man & Wasp, Jurský svet 2, Star Wars: Solo. Pozrieť si budú môcť viacero filmov s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.

Množstvo súťaží, prednášok, vystavovateľov a herných hostí ponúkne herná sekcia, ktorú zastrešuje SECTOR.sk. O tvorbe slovenského tycoonu socializmu Workers & Resources: Soviet Republic príde porozprávať Peter Adamčík z 3Dvision. Pozadie tvorby poľského titulu Frostpunk predstaví Przemyslaw Solski z 11bit Studios. Kreatívnemu vesmírnemu sandboxu Space Engineers sa bude venovať Vladislav Polgár z Keen Software House. Návštevníci sa môžu tešiť aj na PC turnaje League of Legends, Heroes of the Storm a Counter Strike. Na konzolách sa bude súťažiť v hrách Tekken 7, Soul Calibur 6, Super Smash Bros: Ultimate, FIFA 18, Mortal Kombat X a Naruto Ultimate Ninja Storm 4. V hernej sekcii nebude chýbať výstava japonských herných automatov, retro sekcia s historickými konzolami Nintendo, Sega a Sony, spoločenské stolové hry, kartové hry, L.A.R.P., workshopy o tvorbe počítačových hier či LaserGame aréna.

Festival sa začne v piatok (29. 3.) o 13.00 a svoje brány uzavrie v nedeľu (31. 3.) o 17.00 h.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…