Tohto chlapca by sme mali počúvať všetci. Len 11-ročný Samko učí ľudí, ako zbytočne neničiť planétu ďalším odpadom
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Tohto chlapca by sme mali počúvať všetci. Len 11-ročný Samko učí ľudí, ako zbytočne neničiť planétu ďalším odpadom

Má iba 11 rokov, no mal by byť príkladom pre mnohých dospelých.

— Foto: Archív Lucia Gomez, TASR – Milan Kapusta

BRATISLAVA 27. marca - Samko je 11-ročný chlapec, ktorý je na svoj vek veľmi vnímavý. V mnohých prípadoch si, žiaľ, to, čo sa deje okolo nás nevšímame najmä my dospelí. Práve preto je úžasné, že deti v jeho veku si našu planétu vážia a snažia sa ju chrániť a ozdravovať. Samko bol už od malička vedený k využívaniu odpadu, vďaka ktorému tvorili doma rôzne „diela“. Kedy však prišiel najväčší prelom v tomto životnom štýle, prezradila chlapcova mamina. „Minulý rok bol Samko pozvaný ako dobrovoľník na Zero Waste seminár. Tam sa stretol so všetkými spíkrami a odžil si celý ten seminár a videl ten dopad obalov na náš život,“ dodala Samkova mamina Lucia.

Foto: Archív Lucia Gomez
Foto: Lucia Gomez

Rodinka sa presťahovala do rodinného domu, aby si mohli pestovať vlastnú zeleninu a ovocie. Práve vďaka tomu si môžu vyrábať rôzne domáce produkty. Okrem toho pravidelne nakupujú v bezobalových obchodoch, doma využívajú kompost a použiteľný odpad sa v tejto domácnosti snažia vždy ešte nejakým spôsobom využiť. Aj Samko sa samozrejme zapája a snaží sa žiť tak, aby prispel k ozdraveniu našej planéty. „Do obchodu si beriem tašku alebo ruksak, chodím na kolobežke, nepoužívame slamky, kompostujeme a robíme napríklad domáce jogurty. Ja väčšinou robím jogurty, lebo ma to strašne baví,“ priznal Samko.

Vzdelávací zájazd do Mexika

V Mexiku strávil Samko so svojou rodinou 5 týždňov, pričom išlo o poznávací zájazd. Chlapec totiž nechodí do školy a vzdeláva sa doma. Jeho mamina sa však veľmi snaží, aby sa vzdelával v oblasti geografie, vlastivedy a dejepise aj zážitkovo. Pobyt v Mexiku mu dal veľmi veľa a podľa slov jeho mamičky tam stihol prebrať témy, ktoré boli potrebné a neodkladné v rámci vzdelávania. Okrem toho sa vďaka tomuto výletu rodina začala pozerať na svet z úplne iného uhla a spoznala tam množstvo skvelých ľudí.

Foto: Archív Lucia Gomez
Foto: Archív Lucia Gomez

Pohľad na krásnu krajinu však nebol dokonalý. Samko bol totiž svedkom toho, čoho sme my ľudia schopní. Odpad našiel takmer všade a najmä videl tragický dopad nášho konzumného plastového života. Chlapec nakrútil video, ktoré odhalilo túto veľmi škaredú realitu a vďaka nemu môže katastrofu vidieť celý svet. Pohľad na to všetko bol strašný. Dokonca mi prišlo vtedy aj na um, že už nestačí recyklovať, ale už musíme žiť bez toho, aby sme vytvárali odpad,“ priznal Samko, ktorý nám spolu s maminou prezradil oveľa viac. Celú nahrávku si môžete vypočuť v priloženej audionahrávke.

Samka a mnohých iných inšpiratívnych ľudí, ktorým záleží na našej planéte, budete môcť stretnúť už čoskoro. O životnom štýle, ktorého cieľom je produkovať čo najmenej odpadu, budú rozprávať na konferencii Slovakia Going Zero Waste. Podujatie sa bude konať v nedeľu 7. apríla v Starej tržnici v Bratislave.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…