Združenie výrobcov murovacích materiálov vníma novú podporu pozitívne
TASR
TASR

Združenie výrobcov murovacích materiálov vníma novú podporu pozitívne

Dotáciu podľa združenia plánuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR poskytovať z programu výstavby a obnovy bytového fondu, na ktorý na rok 2019 vyčlenilo prostriedky vo výške 40 miliónov eur.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 27. marca (TASR) - Príspevok na stavbu rodinných domov s minimálnou spotrebou energie schválený v stredu parlamentom by mohol v tomto roku znamenať podporu na 600 až 1200 takýchto stavieb. Podľa Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) sa dotácia týka nielen samotných stavebníkov, ale celého stavebného sektora, ktorý sa rodinnými domami zaoberá.

Zavedenie podpory na novostavby takmer s nulovou spotrebou energie hodnotí ZVMM pozitívne. "Ministerstvo dopravy a výstavby sa takto snaží kompenzovať zdražovanie domov vyplývajúce zo sprísňovania podmienok na výstavbu rodinných domov," uviedlo združenie v reakcii na schválenie novej legislatívy.

Dotáciu podľa ZVMM plánuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR poskytovať z programu výstavby a obnovy bytového fondu, na ktorý na rok 2019 vyčlenilo prostriedky vo výške 40 miliónov eur. Vlani sa v rámci tohto programu na rôzne podprogramy vyčerpalo spolu približne 30 miliónov eur. "Ak by tieto sumy ostali približne na podobnej úrovni, znamenalo by to, že na podporu výstavby takmer nulových domov by sa mohlo vynaložiť približne päť až desať miliónov eur," odhadlo združenie.

Možná výška tohto príspevku by mala byť 8000 eur. Novela obsahuje administratívne a stavebné podmienky jeho získania. Napríklad rodinný dom na území SR má byť určený iba na bývanie, jeho celková podlahová plocha má byť najviac 200 štvorcových metrov.

"Pozitívne bude, ak sa na základe tohto príspevku zvýši počet postavených rodinných domov. Tým, čo stavať chcú, to umožní stavať vo vyššej kvalite," dodal predseda ZVMM Martin Mihál. Takýto dom by mal mať kvalitné konštrukcie s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a využívať energiu z obnoviteľných zdrojov. Domácnosti sa v súčasnosti môžu uchádzať aj o dotáciu na slnečné kolektory zo schémy Zelená domácnostiam II a zdroje tak môžu vhodne skombinovať. Od začiatku roka 2021 musia úroveň výstavby takmer s nulovou spotrebou energie spĺňať všetky nové budovy.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…