Radíme: Auto po zime potrebuje zvýšenú starostlivosť
TASR
TASR

Radíme: Auto po zime potrebuje zvýšenú starostlivosť

Príprava auta na novú sezónu je dôležitá, keďže zima dá vozidlu poriadne zabrať. Sneh, mráz, posypová soľ či iný štýl šoférovania sa svojím spôsobom podpíše na vozidle.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 28. marca (TASR) - Príprava auta na novú sezónu je dôležitá, keďže zima dá vozidlu poriadne zabrať. Sneh, mráz, posypová soľ či iný štýl šoférovania sa svojím spôsobom podpíše na vozidle, a preto by sa nemal zanedbať kvalitný servis. Mnohí vodiči dôkladnú údržbu svojho vozidla podceňujú, čo sa neskôr podpíše na trvácnosti rôznych častí automobilu, prevažne teda spotrebného materiálu.

S prezutím sa netreba zbytočne ponáhľať, ale ani tento úkon podceňovať. Prezutie na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7°C. "V prípade, že máte dosluhujúce zimné pneumatiky, určite sa ich nesnažte 'doraziť' počas jari. Zimná pneumatika sa správa výrazne inak pri vyšších teplotách, predlžuje brzdnú dráhu vozidla a zbytočne tak vystavujete riziku seba a svoje okolie. Ak sa však ešte chystáte na lyžovačku alebo na veľkonočné sviatky do hôr, prezúvanie odložte až po návrate," radí Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Pred samotným prezutím je dobré skontrolovať si, v akom stave sa nachádza letná sada pneumatík. Minimálna hĺbka dezénu je podľa zákona 1,6 milimetra, no bezpečná hĺbka dezénu je 4 milimetre.

V domácich podmienkach možno skontrolovať hladinu oleja či chladiacej kvapaliny, ktorá sa meria pri zohriatom motore. V prípade, zistenia nedostatku je vhodné navštíviť autorizovaný servis pokiaľ možno čo najskôr. Začiatkom jari by sa totiž mala vymeniť nemrznúca zmes v ostrekovačoch za kvapalinu určenú na letné obdobie. Tá ľahšie odstraňuje organické nečistoty a je menej agresívna voči gumičkám na stieračoch.

Šofér by si mal skontrolovať a namazať všetky pánty, aby najbližšiu sezónu nevŕzgali. Pozor si však treba dať na tesniace materiály okolo bočných dverí, veká batožinového priestoru, prípadne vedenia bočných okien. Tie by sa nikdy nemali čistiť a mazať žiadnym prostriedkom. Na čistenie je vhodné použiť len mäkkú handričku a vlažnú vodu bez pridania čistiacich prostriedkov. V opačnom prípade hrozí poškodenie ich ochrannej vrstvy, nefunkčnosť a prípadne rôzne nepríjemné zvuky počas prevádzky vozidla.

Po zime bývajú automobily zanesené nečistotami a nánosmi soli nielen na viditeľných miestach karosérie. Vhodné je preto ručné umytie, ktoré odstráni aj zvyšky soli a nečistôt zachytených zvnútra za kolesami, na podvozku a na ďalších miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné.

"Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky vo svetlometoch, odporúčam aj kontrolu ostatných žiaroviek, náhradných žiaroviek a poistiek. Nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel však už prenechajte odborníkom. Opticky skontrolujte stav brzdových kotúčov a platničiek. Vizuálne sa dá tiež skontrolovať stav tlmičov, či v zimnej sezóne neboli extrémne namáhané a nevytiekli," uzatvára Hukel.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…