Slováci si v Prahe založili reštauráciu, ktorá každú nedeľu po záverečnej pohostí zadarmo ľudí bez domova
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Slováci si v Prahe založili reštauráciu, ktorá každú nedeľu po záverečnej pohostí zadarmo ľudí bez domova

Manželia tvrdia, že veľa z nás berie jedlo ako samozrejmosť, a tak sa k nemu aj správa.

Reštaurácia Salt'n'Pepa Kitchen/jej majiteľ Radovan Tlstovič. — Foto: Archív Tlstovičovcov, Instagram/saltnpepakitchen

PRAHA 31. marca - Manželia Zuzana a Radovan Tlstovičovci žijú už niekoľko rokov v českej metropole. Hoci on pracoval vo foto štúdiu a ona svoju budúcnosť videla v reklame alebo móde, nakoniec si otvorili dve pouličné dodávky s jedlom - food trucky, a tiež kamennú prevádzku, v ktorej si dáte dobrý burger či pikantné kuracie krídelká. Vždy, keď ich reštauráciu Salt'n'Pepa Kitchen v nedeľu večer zatvoria, dobrosrdeční manželia zvyšné jedlo zadarmo ponúkajú ľuďom bez domova.

V rozhovore so Zuzanou Tlstovič sa dočítate, prečo sa mladý pár takto rozhodol pomáhať ľuďom bez domova, ako ľudí z ulice môže potešiť každý z nás a aj to, aké menu reštaurácia Salt'n'Pepa Kitchen ponúka zákazníkom.

Ste Slováci, no vašu reštauráciu Salt'n'Pepa Kitchen prevádzkujete v stovežatej Prahe. Kedy a prečo ste sa rozhodli pre život v Česku?

Ja žijem v Prahe už 16 rokov, prišla som sem na pár dní v lete a už som zostala. V Prahe sa dá stratiť, to na nej úplne milujem. Radko žil v Londýne, neskôr v Barcelone a nakoniec v Prahe, posledných 7 rokov.

Bola vlastná reštaurácia vždy vaším snom?

Mojím až tak nie, videla som svoju budúcnosť niekde v reklame alebo móde. Pracovala som od 15 rokoch v modelingu z jednej aj z druhej strany. Radko mal skoro podobnú prácu, bol manažér foto štúdia, ale k vareniu mal vždy veľmi pozitívny vzťah. Vlastne to aj študoval v Piešťanoch.

Zuzana a Radovan Tlstovičovci.
Zuzana a Radovan Tlstovičovci. Foto: Archív Tlstovičovcov.

Na akom druhu jedál si zákazníci pochutia v Salt'n'Pepa Kitchen?

Začali sme pred 4 rokmi s burgrami a stále sa ich snažíme zdokonaľovať, v ponuke ich máme 5 druhov. Vždy jeden vegetariánsky a jeden špeciál, ktorý sa mení každý týždeň. Zároveň u nás ponúkame aj tradičné slovenské „bryndzáky“ so slaninkou a pažítkou. V stálej ponuke nájdete tiež krídelká, väčšinou s nejakou ázijskou omáčkou a čili. Týždenné menu sú asi 4 jedlá, vždy jedno vegetariánske a jedno vegánske. Naša kuchyňa je viac-menej medzinárodná, snažíme sa všetko si vyrábať u nás - omáčky, sirupy, koláče a podobne. Pečieme si svoj chlebík a cez víkend máme brunch s klasickým vývarom ako od babičky.

Každú nedeľu večer, keď reštauráciu zatvoríte, ponúkate zvyšné jedlo zdarma ľuďom bez domova. Ako vám napadla takáto šľachetná myšlienka?

Jedlo v ľuďom v núdzi sme ponúkali od úplného začiatku. Naša prvá akcia s dodávkou ale dopadla dosť zle. Ostalo nám asi 300 žemlí, ktoré sme zaviezli do Armády spásy. Bohužiaľ, do podobných zariadení neprijímajú už upravené jedlo, takže mäsko, ktoré sa pieklo 12 hodín, skončilo v koši. Väčšinou, keď sme niekde stáli s autom a videli sme niekoho, kto to potrebuje, dali sme mu burger, niekedy aj viac. Veľa z nás berie jedlo ako samozrejmosť a tak sa k nemu aj správa. Je za tým všetkým kus práce, a keď to má niekomu pomôcť, niekomu urobiť radosť, prečo to vyhadzovať? V štvrti, kde bývame a kde máme reštauráciu - Letná -, máme takzvaných letenských ľudí bez domova, ktorých už poznáme nejakú dobu a párkrát sme ich už pozvali k nám. Oficiálne sme ale začali až v tomto roku. Asi konečne prišiel čas dať tomu nejakú formu a vyradiť si na to pravidelný čas. Zároveň meníme menu každý týždeň, v nedeľu zatvárame skôr ako v iné dní, tak to všetko nejak do seba zapadlo.

Interiér reštaurácie Salt'n'Pepa Kitchen.
Interiér reštaurácie Salt'n'Pepa Kitchen. Foto: Archív Tlstovičovcov.

Ako to v Salt'n'Pepa Kitchen vyzerá v závere víkendu? Môže k vám prísť  ktokoľvek alebo sa ľudia bez domova musia vopred nahlásiť?

Môže k nám prísť ktokoľvek, kto o to stojí a komu to treba. Nerobíme rozdiely a vždy sa snažíme nasýtiť všetkých. Ale zatiaľ to nie je dav, je to pár ľudí, ktorí sa opakujú.

Ako na takúto neobvyklú možnosť - dobre a zadarmo sa najesť - reagujú ľudia bez domova?

Veľmi pozitívne, dokonca jeden z nich si našiel nedávno prácu a prišiel si k nám sám kúpiť halušky.

Plánujete vo výdaji jedál pre ľudí bez domova pokračovať natrvalo?

Určite plánujeme v tejto činnosti pokračovať, plánujeme síce zmeniť otváraciu dobu počas nedele, ale niečo istotne vymyslíme.

Pohľad na reštauráciu Salt'n'Pepa Kitchen z ulice.
Pohľad na reštauráciu Salt'n'Pepa Kitchen z ulice. Foto: Facebook/Salt'n'Pepa Kitchen

Pripojili sa k vašej iniciatíve už aj iné pražské reštaurácie? Viete o nejakých?

Úprimne, nemáme priveľmi čas to sledovať. Oslovili nás s pár projektami, ktoré riešia pomoc ľuďom v núdzi a v rámci našich možností určite radi budeme spolupracovať. Inak sme ale radi, keď stihneme všetko, čo máme v našej reštaurácii a doma s deťmi. Naši milí susedia majú vedľa nás bio obchod s potravinami a tiež už dávno predtým, než sme tam prišli my, nechávali v sobotu po zatvorení potraviny na okne pre tých, čo to potrebujú. A tiež v reštaurácii Lokál môžete kúpiť obed druhému.

Čo by podľa vás mohol urobiť každý, aby aspoň trocha zlepšil životnú situáciu pre ľudí bez domova?

Myslím, že prestať ich súdiť a nebáť sa. Áno, veľa z nich pije, fetuje, ale možno je to práve preto, že skončili na ulici a nevedia sa s tým vyrovnať, možno za to môže štát a to, ako sa k nim postavil. Možno sú mentálne chorí a nemajú nikoho, kto by sa o nich postaral...

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…