Whisky vystavuje v Bratislave fotografie z cestovateľskej závislosti
TASR
TASR

Whisky vystavuje v Bratislave fotografie z cestovateľskej závislosti

Viac fotografií aj autorových textových spomienok ako na výstave, ktorá potrvá do 26. apríla, je v rovnomennej knihe z vydavateľstva Slovart.

Na archívneju snímke vpravo Miloslav Whisky Laber. — Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 2. apríla (TASR) – Fotografujúci vášnivý cestovateľ po svete Milo Láber má v Bratislave prvú výstavu s názvom Tretia planéta. Frontman legendárnej 30-ročnej kapely Slobodná Európa je známy pod prezývkou Whisky.

"Slovenský pobehaj má veľký pozorovací talent. Po iných drogách už užíva iba jednu – cestovanie. Na fotografiách neponúka kalendárové krajinky. Okrem nich svoje postrehy sprostredkuje textom a tvrdí, že žijeme v luxusnejšej časti sveta," predstavil výstavu na pondelkovej (1. 4.) vernisáži v galérii Rozhlasu Shooty.

Jej návštevník vidí množstvo husto postavených chatrčí - slumy v Kolumbii, chudobné, ale vysmiate a šťastné deti, zbombardovanú Bosnu a stopy všetko ničiacich vojen na Srí Lanke, v Náhornom Karabachu i ďalších lokalitách sveta s dlhodobo trpiacimi nevinnými obyvateľmi. Na zamyslenie sú aj dokumenty z indiánskej rezervácie či života ľudí v diktátorskom režime Severnej Kórey, kde ako v jedinej krajine sa nevedel dočkať odletu z nej.

Predstavuje marihuanové pole v ťažko dostupnej časti Kaukazu, najväčší krytý trh na svete – bazár v iránskom Tabrize, San Francisco ako metropolu slobody, Las Vegas ako mesto nevkusu. Tiež cestu v národnom parku Canyonlands v americkom Utahu, po ktorej bežal jeho obľúbený filmový hrdina Forrest Gump. Viac ako 70 veľkoplošných farebných fotografií je obrazom sveta mimo lákavých turistických destinácií.

"Tie ma absolútne nezaujímajú, dokonca ma desia davy čakajúcich turistov, aby sa dostali do nejakej pamiatky. Ja si organizujem svoje potulky sám. Bol som 14 krát v Indii a stále tam mám čo obdivovať. Rovnako aj v iných krajinách ma zaujíma tradičný život ľudí na vidieku, v neskomercionalizovaných lokalitách. Ich srdečnosť a úprimnosť," uviedol pre TASR Whisky.

Viac fotografií aj autorových textových spomienok ako na výstave, ktorá potrvá do 26. apríla, je v rovnomennej knihe z vydavateľstva Slovart.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…