Herec Vlado Černý: Jánošíka si v Bielikovom filme zahral preto, že slávnemu režisérovi rozbil okno
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Herec Vlado Černý: Jánošíka si v Bielikovom filme zahral preto, že slávnemu režisérovi rozbil okno

Rodák z Bratislavy sa v hereckých kruhoch pohybuje už takmer 60 rokov.

BRATISLAVA 2. apríla - Vlado Černý je dlhoročný divadelný, filmový a televízny herec, ktorý od roku 1995 šéfuje bratislavskému Divadlu Astorka Korzo 90. Vo video rozhovore pre Dobré noviny porozprával, ako sa v detstve dostal k role malého Jurka Jánošíka, aké boli začiatky divadla Astorka, ktorá rola je za tie roky jeho najobľúbenejšia a napríklad aj to, čo herci robia po predstavení, keď z divadla odídu všetci diváci.

Od detského herca k divadelnej legende

Vlado Černý má herectvo v krvi. Jeho rodičia boli vrcholoví športovci, a tak detstvo väčšinou trávil so starými rodičmi, hercami v ochotníckom divadle. Jeho prvou televíznou skúsenosťou bol film Havko (1961), kde si zahral chlapca, ktorý sa stará o psa so zlomenou labkou. Vďaka detským šibalstvám získal o rok neskôr rolu malého Jurka Jánošíka v legendárnom filme Jánošík Paľa Bielika.

Bývali sme vtedy v Bratislave pri Červenom kríži, nad hradom, a Paľo Bielik býval o kúsok vyššie, pri takzvanom kopčeku. S kamarátmi sme sa tam chodili hrávať na Indiánov, na partizánov, fajčili sme tam prvé cigarety. Raz sa stalo, že som do diaľky hodil kameň a začul som rinčanie skla. Zrazu pribehol nahnevaný obrovský človek s otázkou, kto mu to tu rozbil okno. Pustil som sa na útek, a Paľo Bielik za mnou. Keď ma chytil, namiesto výprasku sa ma opýtal, či viem naozaj takto dobre hádzať kameňom. Na druhý deň totiž robil konkurz na detskú postavu do filmu Jánošík a pozval ma naň. Nakoniec na tú rolu vybrali mňa. Pomohlo mi k tomu najmä to, že som vďaka otcovi vedel jazdiť na koni,“ spomenul si na svoje herecké začiatky Vlado Černý.

V Divadle Astorka Korzo 90, kde je Vlado Černý dlhoročným riaditeľom, hrajú Juraj Kemka, Marián Miezga, Lukáš Latinák, Marta Sládečková, Anna Šišková, Miro Noga či Petra Vajdová. Herec pre Dobré noviny povedal, že sú dobrý kolektív a aj vďaka tomu sa na javisku vedia podržať. Keď sa predstavenie skončí a dotlieskajú a odídu aj poslední diváci, prichádza čas na bilanciu večera. „Po predstavení väčšinou sedíme v skúšobni a hostí, ktorých sme si pozvali, sa pýtame, ako sa im páčilo, rozoberáme predstavenie. Radi sa stretávame. Ak napríklad nejakému divákovi zazvoní v nevhodnej, tichej chvíli mobil, rozprávame sa aj o tom, o všetkom, čo sa udialo,“ osvetlil situáciu po predstaveniach Vlado Černý a dodal, že ak herec stvárňoval náročnú postavu, niekedy to potrebuje spracovať a byť na chvíľu sám.

Celý rozhovor s hercom Vladom Černým nájdete vo videu.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…