V Bratislave vyrastie najväčší festivalový stan v histórii. A udeje sa v ňom niečo, čo na Slovensku ešte nikdy nebolo
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

V Bratislave vyrastie najväčší festivalový stan v histórii. A udeje sa v ňom niečo, čo na Slovensku ešte nikdy nebolo

Návštevníci sa na festivale IXPO zahrajú najnovšie počítačové hry, v akcii uvidia humanoidných robotov či drony a vyskúšajú si aj virtuálnu realitu.

BRATISLAVA 3. apríla - Matej Drlička je pôvodne klarinetista, no poznať ho môžete aj ako organizátora mnohých kultúrnych podujatí. V rozhovore pre Dobré noviny porozprával napríklad o festivale klasickej hudby Viva Musica! a najmä o pripravovanom festivale technológií IXPO.

Od hudby k najnovším technológiám

Keď mal Matej Drlička úraz zuba a hraniu na klarinet sa už nemohol venovať naplno, hudba ho začala zaujímať aj z druhej strany. Od roku 2005 v Bratislave organizuje festival klasickej hudby Viva Musica!, ktorý na Slovensko priniesol svetové mená ako Philip Glass, Cameron Carpenter či John Malkovich. Viva Musica! sa v hlavnom meste bude konať aj tento rok, no ešte predtým sa Matej Drlička sústreďuje na ďalšie podujatie, ktoré organizuje - festival technológií IXPO.

Podujatie prinesie prednášky o svete technológií, ale aj množstvo zábavy. Návštevníci sa zahrajú najnovšie počítačové hry, v akcii uvidia humanoidných robotov či drony a vyskúšajú si aj virtuálnu realitu. „V hernom svete si dáte na hlavu virtuálne okuliare a ocitnete sa na Marse alebo kdekoľvek inde. Tá realistickosť je neuveriteľná, mozog je úplne oklamaný. Na IXPO vás pomocou virtuálnej reality prenesieme aj do galérie, k dielam štyroch slovenských výtvarníkov. Virtuálna realita sa už používa aj v priemysle, napríklad na simuláciu výrobných liniek vo fabrikách,“ povedal pre Dobré noviny Matej Drlička.

Festival IXPO sa uskutoční v Bratislave, a to v netradičnom priestore - v obrovskom stane. „Ideme postaviť najväčší stan, aký kedy na Slovensku bol. Bude to 14-sťažňový stan s rozlohou 6400 metrov štvorcových. Má to v sebe niečo festivalové, niečo letné, človek očakáva, že sa bude baviť. Nezatvárame technológie do betónovej kocky. Produkčne je to asi najzložitejšia vec, akú sme kedy riešili, pretože stan nemá vodu, elektrinu ani internet, ale nakoniec toto všetko návštevníci u nás nájdu,“ povedal o mieste konania festivalu IXPO Matej Drlička.

Technologický festival IXPO sa bude konať od 26. do 28. apríla na Tyršovom nábreží v Bratislave. Všetky potrebné informácie sa dozviete vo video rozhovore s jeho organizátorom Matejom Drličkom.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…