V Bratislave vyrastie najväčší festivalový stan v histórii. A udeje sa v ňom niečo, čo na Slovensku ešte nikdy nebolo
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

V Bratislave vyrastie najväčší festivalový stan v histórii. A udeje sa v ňom niečo, čo na Slovensku ešte nikdy nebolo

Návštevníci sa na festivale IXPO zahrajú najnovšie počítačové hry, v akcii uvidia humanoidných robotov či drony a vyskúšajú si aj virtuálnu realitu.

BRATISLAVA 3. apríla - Matej Drlička je pôvodne klarinetista, no poznať ho môžete aj ako organizátora mnohých kultúrnych podujatí. V rozhovore pre Dobré noviny porozprával napríklad o festivale klasickej hudby Viva Musica! a najmä o pripravovanom festivale technológií IXPO.

Od hudby k najnovším technológiám

Keď mal Matej Drlička úraz zuba a hraniu na klarinet sa už nemohol venovať naplno, hudba ho začala zaujímať aj z druhej strany. Od roku 2005 v Bratislave organizuje festival klasickej hudby Viva Musica!, ktorý na Slovensko priniesol svetové mená ako Philip Glass, Cameron Carpenter či John Malkovich. Viva Musica! sa v hlavnom meste bude konať aj tento rok, no ešte predtým sa Matej Drlička sústreďuje na ďalšie podujatie, ktoré organizuje - festival technológií IXPO.

Podujatie prinesie prednášky o svete technológií, ale aj množstvo zábavy. Návštevníci sa zahrajú najnovšie počítačové hry, v akcii uvidia humanoidných robotov či drony a vyskúšajú si aj virtuálnu realitu. „V hernom svete si dáte na hlavu virtuálne okuliare a ocitnete sa na Marse alebo kdekoľvek inde. Tá realistickosť je neuveriteľná, mozog je úplne oklamaný. Na IXPO vás pomocou virtuálnej reality prenesieme aj do galérie, k dielam štyroch slovenských výtvarníkov. Virtuálna realita sa už používa aj v priemysle, napríklad na simuláciu výrobných liniek vo fabrikách,“ povedal pre Dobré noviny Matej Drlička.

Festival IXPO sa uskutoční v Bratislave, a to v netradičnom priestore - v obrovskom stane. „Ideme postaviť najväčší stan, aký kedy na Slovensku bol. Bude to 14-sťažňový stan s rozlohou 6400 metrov štvorcových. Má to v sebe niečo festivalové, niečo letné, človek očakáva, že sa bude baviť. Nezatvárame technológie do betónovej kocky. Produkčne je to asi najzložitejšia vec, akú sme kedy riešili, pretože stan nemá vodu, elektrinu ani internet, ale nakoniec toto všetko návštevníci u nás nájdu,“ povedal o mieste konania festivalu IXPO Matej Drlička.

Technologický festival IXPO sa bude konať od 26. do 28. apríla na Tyršovom nábreží v Bratislave. Všetky potrebné informácie sa dozviete vo video rozhovore s jeho organizátorom Matejom Drličkom.

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…