Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete. Inak ho nedokáže ani rodina urobiť šťastným
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete. Inak ho nedokáže ani rodina urobiť šťastným

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v dnešnej rýchlej dobe?

BRATISLAVA 11. apríla - Po fungujúcom harmonickom vzťahu plnom lásky a porozumenia túži väčšina z nás. V dnešnej dobe je to veľmi náročné, keďže je doba rýchla a na budovanie silného vzťahu nemáme čas. Konflikty, problémy či vyznania lásky. Tieto všetky dôležité aspekty riešime cez mobilné správy alebo sociálne siete. Podľa autora knihy Ako ju pochopiť Stanislava Lička, je však problém aj v tom, že si partneri nerozumejú a tak vznikajú zbytočné konflikty

Šťastný a fungujúci vzťah má tri piliere

Mať pekný vzťah je však možné, čo potvrdil aj Stanislav Ličko. Treba len prijať toho druhého a nechcieť ho meniť na svoj obraz. Mužské a ženské svety sa podľa neho dosť líšia najmä v prioritách. „Muž sa potrebuje v živote sebarealizovať a potrebuje nájsť miesto vo svojom svete. Keď toto nemá, tak ho ani rodina ani partnerstvo neurobia šťastným,“ priznal Ličko, pričom čo sa týka žien, je to inak. „Pre ženy je dôležitá láska, prepojenie, vzťahy, komunita, rodina, samozrejme, deti a samozrejme aj sebarealizácia. No sú tu o niečo iné priority,“ vysvetlil. Muž by mal vedieť aj jednu skutočnosť. Žena sa počas mesiaca cyklicky mení, a to keď muž pochopí, uľahčí mu to život.

Stanislav Ličko vo svojej knihe spomína tri piliere šťastného a fungujúceho vzťahu. „Môžeme si to predstaviť ako trojnožku alebo ako stojan, na ktorom stojí fotoaparát. Keď zlomím jednu nohu, ten stojan spadne. To isté platí o vzťahu,“ veľmi pekne vysvetlil funkciu pilierov v rozhovore Ličko. Prvým pilierom je chémia, druhým pilierom je komunikácia a tretím pilierom sú rovnaké životné hodnoty. „Keď chce žena rodinu a usadiť sa, muž chce cestovať, to nie sú rovnaké hodnoty. Ale problémom môže byť aj vierovyznanie alebo veľké rozdiely vo vzdelaní,“ ozrejmil Ličko.

Krízu treba prijať

Veľmi výstižne prirovnal Stanislav Ličko túto fázu vzťahu ku kontrolke na palubnej doske auta. Keď tá totiž blikne, vieme, že treba konať, aby sa auto nepokazilo. Rovnako tak to funguje podľa Lička aj vo vzťahu. Jednoducho niečo nám napovedá, že treba pristúpiť k zmene a k riešeniu. „Kríza prichádza prirodzene v každom vzťahu. Ja by som nazval krízu ako príležitosť na osobnostný rast. Keď spolu totiž zvládneme krízu, tak nás to neuveriteľne posilní, zocelí a posunie v živote. Potom dokážeme lepšie zvládať ďalšie situácie vo vzťahu, takže ja by som sa krízam nevyhýbal a skôr by som ich vítal,“ prezradil Ličko a dodal, že ciest na riešenie krízy je množstvo len treba chcieť. Dôležité je naučiť sa, ako krízu zvládať.

Ak je rozchod rýchly a impulzívny, krízu si vezmem so sebou v batohu a v ďalšom vzťahu sa mi to ukáže v inom svetle. Často sa deje, že sa to ukáže v ďalšom vzťahu s iným partnerom, len to má iné farby,“ vysvetľuje Ličko. Ako ale teda krízu riešiť a ako zabrániť tomu, aby sme sa kvôli nej nerozišli a nepreniesli si ju opäť do ďalšieho vzťahu? Ličko má na to jednoduché riešenie: „krízu treba prijať. Priznám si, že máme krízu, vtedy z nás opadne napätie a povieme si: miláčik, poďme spolu niečo robiť. Dôležité je to slovo spolu. Musíme si uvedomiť spoluzodpovednosť a zamerať sa na hľadanie riešenia a príčin. Dôležité je ale chcieť.“

Viac o tom, ako krízu riešiť, koľko času tomu venovať, či sú niektoré vzťahy jednoducho odsúdené na zánik a aj o tom, ako nás ovplyvnili rodičia, sa dozviete v priloženom videorozhovore so Stanislavom Ličkom.

Stanislav Ličko

Stanislav Ličko je zakladateľ projektu novymuz.sk, kde pomáha mužom lepšie chápať ženy, uzdravovať partnerské vzťahy a intimitu so ženou. Za posledných 5 rokov pomohol viac ako 1600 klientom zlepšiť partnerský a intímny život. Svoje poznatky zhrnul v knihe Ako ju pochopiť, v ktorej sa nachádza 39 tajomstiev o ženách a partnerských vzťahoch, o ktorých by mal vedieť každý, kto chce vytvoriť pravdivý a autentický partnerský vzťah plný skutočnej lásky a intimity.

Je to o pochopení a prijatí rozdielnosti mužov a žien. Je to o ukončení nekonečných mužsko-ženských vojen. Čitateľ získa praktické informácie, ako dosiahnuť, aby sa žena cítila vo vzťahu šťastná a milovaná a zároveň, aby muž od nej cítil úctu a rešpekt. Kniha je určená pre mužov aj pre ženy. Ak vás tieto myšlienky zaujali knihu nájdete na tomto odkaze.

Foto: Archív Stanislav Ličko

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…