D. Šulla má v bratislavskej Dvorane najväčšiu prierezovú výstavu
TASR
TASR

D. Šulla má v bratislavskej Dvorane najväčšiu prierezovú výstavu

Na vyše 60 čiernobielych fotografiách dominuje človek.

Vo Dvorane Ministerstva kultúry SR sa konalo slávnostné otvorenie výstavy fotografa Drahotína Šullu s názvom Fotografia 17. apríla 2019 v Bratislave. Výstava potrvá do 15. mája. Na snímke fotograf Drahotín Šulla a ministerka kultúry Ľubica Laššáková počas vernisáže. — Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 17. apríla (TASR) – Prierezovú výstavu z celoživotnej tvorby má fotograf Drahotín Šulla vo Dvorane Ministerstva kultúry SR v centre Bratislavy. Na jej stredajšom slávnostnom otvorení sa zúčastnila ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá nad ňou prevzala záštitu.

"Mal som česť pracovať s ním v obrazovej redakcii ČSTK a neskôr v TASR. Nech som ho poveril akoukoľvek úlohou, vždy odviedol profesionálnu prácu. Hlboko ľudským kamarátskym prístupom pomáhal v redakcii vytvárať rodinnú atmosféru naplnenú vzájomným porozumením a žičlivosťou. Ani po odchode do dôchodku neprestal fotografovať. Hravo zvládol prechod z analógu na digitál. Postupy, ktoré predtým musel prácne vyrábať v tmavej komore, nahradil využívaním počítačových fotografických programov. Aj v novej technológii zostal verný poetickému výtvarnému prejavu. Pri pohľade na jeho snímky z nového obdobia si spomeniem na krédo Karola Plicku, že dôchodcovia musia robiť, lebo práca skracuje dni a predlžuje život. Drahotín Šulla si skracuje dni spôsobom jemu vlastným - tvorbou výtvarne štylizovaných kompozícii, ktoré nesú pečať jeho osobitého rukopisu," povedal to na vernisáži výstavy, na ktorej sa zúčastnilo množstvo fotografov a bývalých agentúrnych spolupracovníkov, jej kurátor Marián Pauer.

Podľa neho má Šulla čestné a nezameniteľné miesto na slovenskej amatérskej aj profesionálnej fotografickej scéne.

Na vyše 60 čiernobielych fotografiách dominuje človek. Zábery Veľké pranie, Nevidomý generál, Budúci kozmonaut, Tichá domácnosť, Sólista v partii, Prišiel vietor, Do dna, Zabudnutá v dave, Obdiv na kúpalisku a ďalšie sú vtipné postrehy. Umelecké zábery sú Slepec, Retrospektíva, Príbeh obyčajnej lásky, Ples, Na priecestí či Drsná poézia. Momentky Neha, Melanchólia, Predtucha, Nostalgia, Rezerva zasa nútia k premýšľaniu.

"Po dávnej prvej komornej je toto moja druhá výstava v Bratislave. Mal som niekoľko samostatných aj v iných mestách, ale táto je vôbec najväčšia. Je tu tvorba z obdobia rokov 1960 - 2000," potvrdil pre TASR fotograf.

Trnavský rodák Drahotín Šulla (1932) maturoval na vyššej poľnohospodárskej škole v Olomouci (1952). Pracoval v poľnohospodárskom projekčnom ústave Geoplán v Prahe, neskôr v Agroprojekte Bratislava. Po presťahovaní sa do Senice (1963) zintenzívnil fotografovanie, prispieval do novín a časopisov, stal sa podpredsedom Zväzu slovenských fotografov (ZSF) a s Jánom Náhlikom obnovil fotografickú skupinu Retina. Medzinárodná federácia fotografického umenia FIAP mu udelila titul AFIAP (1970). V roku 1981 sa stal fotoreportérom Československej tlačovej agentúry, od roku 1993 TASR.

Bol členom Slovenského syndikátu novinárov od roku 1983, o rok neskôr členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Získal čestný titul Autor ZSF (1981), Zlatý odznak ZSF za mimoriadne záslužnú činnosť v prospech slovenskej fotografie (1987). V roku 1996 odišiel do dôchodku. Žije a tvorí v Bratislave.

Výstava potrvá do 15. mája.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…