Anorexiu mala ako 8-ročná: Žijem len vďaka tupým nožom v našej kuchyni. Chcem pomôcť iným, aby nemuseli prežiť to isté
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Anorexiu mala ako 8-ročná: Žijem len vďaka tupým nožom v našej kuchyni. Chcem pomôcť iným, aby nemuseli prežiť to isté

Valentína Sedileková dnes pomáha mladým ľuďom s poruchami príjmu potravy. 

BRATISLAVA 28. apríla – Valentína Sedileková začala bojovať s anorexiou už v útlom detstve. Chorobe bola ochotná obetovať všetko, dokonca aj vlastný život. Vďaka pomoci odborníkov a najmä najbližších však zabojovala. Dnes je z nej mladá a krásna žena s obrovskými snami, ktorá pomáha ľuďom s podobným osudom prostredníctvom projektu Chuť žiť.

Začala experimentovať so stravou

S anorexiou začala bojovať už v ôsmich rokoch. „Mala som komplexy z toho, že mám veľké bruško, aj keď som ho v skutočnosti nemala. Nikdy som však nechcela byť modelkou, dokonca som sa ani nezaujímala o módu. Hľadala som však svoju hodnotu. Žiaľ, snažila som sa ju nájsť zlým spôsobom,“ prezradila pre Dobré noviny Valentína Sedileková.

Spočiatku začala obmedzovať len niektoré potraviny. Problém sa však zhoršoval. „Keď som mala pätnásť rokov, rozhodla som sa, že začnem s redukčnou diétou. Prestala som jesť sladkosti, tradičné slovenské jedlá, potom som vylučovala aj tuky či sacharidy. Keď som zjedla napríklad čipsy, mala som neskutočné pocity úzkosti,“ uviedla Valentína.

Foto: Facebook/Valentína Vavi Sedileková

S odstupom času sa snažila zmanipulovať a presvedčiť aj svoje okolie. „Anorexia je ako droga. Človek klame, zavádza, manipuluje, len aby si to nikto nevšimol. Moji rodičia videli, že sa mi mení strava, ale ja som si nedala povedať. Bola som tvrdohlavá, verila som chorobe. Mala som svoju pravdu,“ skonštatovala.

So športom musela skončiť

Mala veľmi dobre našliapnuté na športovú kariéru. Vďaka Matejovi Tóthovi sa dala na atletickú dráhu a dosahovala skvelé výsledky. So športom však musela skončiť. „Keď som dostala mononukleózu, prišiel verdikt, že nemôžem trénovať tri mesiace. Niesla som to veľmi ťažko. Definitívny verdikt však bol, že nemôžem trénovať, kým sa moje telo nevráti do pôvodného stavu, kvôli anorexii,“ vysvetlila.

Foto: Tomáš Hrdlička

K anorexii sa postupne pridružujú aj ďalšie problémy, ako napríklad vypadávanie vlasov, strata menštruácie, poruchy trávenia, nízka zrážanlivosť krvi i mnohé ďalšie. Tým všetkým si prešla aj Valentína. „Anorexii som bola ochotná obetovať všetko. Celé dni som len pozerala do stropu a užívala si pocit hladu. Mala som veľké depresie a v konečnom dôsledku už iba dve možnosti. Buď začnem bojovať, alebo to ukončím. Keďže som už nemala energiu, rozhodla som sa pre druhú možnosť. Vďaka pánu Bohu sa mi to nepodarilo. Dnes vďaka pomoci odborníkov a mojich rodičov tu môžem byť. Je pre mňa krásne, že sa zo mňa opäť stáva človek, akým som bola predtým,“ povedala Valentína.

Pomáha druhým 

Dnes svojím príbehom pomáha ľuďom s podobným osudom prostredníctvom projektu Chuť žiť. „Tento projekt ma naučil, že ak sa človek otvorí druhým, aj oni sa otvoria jemu. V rámci projektu spolupracujeme s odborníkmi a jedným z našich cieľov je zlepšiť, samozrejme v spolupráci s odborníkmi, systém detskej psychiatrie na Slovensku,“ objasnila.

Foto: Tomáš Hrdlička

Má len 19 rokov a vydala niekoľko kníh. Knižku Chuť žiť písala formou vnútorného prežívania. „Knižku som písala veľmi intenzívne. Napísala som ju za dva a pol dňa. Chcela som ju napísať čo najdôveryhodnejšie. Bolo veľmi ťažké vracať sa k niektorým momentom, veľmi som plakala či triasla sa. Tým, že som sa priznala so všetkým, čím som si prechádzala, bolo to pre mňa akoby očistou,“  doplnila.

Celý rozhovor s Valentínou Sedilekovou nájdete vo videu.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…