Svetový deň pripomína, že aktívny pohyb je pre zdravie človeka kľúčový
TASR
TASR

Svetový deň pripomína, že aktívny pohyb je pre zdravie človeka kľúčový

Na nedostatok pohybu podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera ročne v európskom regióne asi jeden milión ľudí.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Banská Bystrica 10. mája (TASR) – Zvýšiť povedomie o zdravom životnom štýle, ktorého jedným z pilierov je dostatok primeraného pohybu, je cieľom svetového dňa Pohybom ku zdraviu, ktorý pripadá na 10. mája.

Ako tvrdí vedúca lekárka oddelenia Podpory zdravia a výchovy k zdraviu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Zora Kľocová Adamčáková, na nedostatok pohybu podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera ročne v európskom regióne asi jeden milión ľudí. Viac ako polovica nevykonáva odporúčané množstvo pohybovej aktivity, šiesti z desiatich obyvateľov nad 15 rokov športujú zriedkavo alebo vôbec. Trendy naznačujú, že pohybovej aktivity bude ešte ubúdať.

Cieľovou skupinou pre odborníkov je mladá generácia. "Celý týždeň prednášame o význame pohybovej aktivity pre telesné a duševné zdravie žiakov základných škôl. Mnohých ešte stále prekvapí, keď si vypočujú, že fyzická pasivita je jedna z najzávažnejších príčin chronických neprenosných chorôb popri nezdravej výžive, fajčení a alkohole. Prispievajú ku globálnej predčasnej úmrtnosti na choroby, ako sú srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka a niektoré druhy rakoviny (hrubého čreva a prsníka). Fyzická aktivita je dôležitá v prevencii nielen týchto, ale i mnohých iných chorôb ako depresia či Alzheimerova choroba," konštatovala Kľocová Adamčáková.

Podľa nej je riešenie jednoduché - aspoň 30 minút pohybu každý deň primerane veku a zdravotnému stavu. Ideálna a najprirodzenejšia je chôdza, najlepšie v členitom teréne. Odporúča sa každý deň aspoň raz sa poriadne zadýchať pri fyzickej aktivite, vymeniť výťah a eskalátory za schody. V práci alebo doma netreba sedieť dlhšie ako dve hodiny. Každú hodinu sa treba aspoň krátko poprechádzať.

"Pohyb je nenahraditeľným prostriedkom pre každého človeka a pre spoločnosť predstavuje najmenej nákladný preventívny prostriedok na predchádzanie chronickým ochoreniam a zlepšenie zdravia obyvateľstva," dodala Kľocová Adamčáková.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…