Z týchto slovenských nemocníc by si mali brať príklad všetky: Za epidurál či prítomnosť otca pri pôrode sa tu už platiť nebude
TASR
TASR

Z týchto slovenských nemocníc by si mali brať príklad všetky: Za epidurál či prítomnosť otca pri pôrode sa tu už platiť nebude

Zmeny začnú platiť už od polovice mája.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Žilina 8. mája (TASR) – Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) nebudú vyberať poplatky za otca pri pôrode ani za podanie epidurálu na tlmenie bolesti. Zmeny, ktoré začnú platiť od polovice mája, ušetria pacientkam desiatky eur.

Žilinský kraj je prvým krajom, ktorý uvedené poplatky za pôrody zrušil vo svojich nemocniciach. Rezort zdravotníctva takéto opatrenie prijal ešte minulý rok, no od poplatkov oslobodil len pôrodnice v štátnych nemocniciach,“ informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej je príchod dieťaťa na svet radostnou udalosťou v živote rodiny, avšak z finančného hľadiska je spojený aj so zvýšenými nákladmi.

V rozpočte ŽSK sme našli peniaze, aby sme mohli zrušiť poplatky za pôrody. Rodičky môžu mať pri pôrode otca alebo blízku osobu bez toho, aby za ich prítomnosť museli platiť. Nemocnice si nebudú účtovať ani poplatok za podanie epidurálnej analgézie, ak sa ženy rozhodnú pre túto metódu tlmenia bolesti pri pôrode,“ uviedla Jurinová s tým, že pacientky majú možnosť si vybrať, v ktorej pôrodnici privedú na svet svoje bábätko, a ušetrené financie môžu investovať napríklad do novej výbavy.

V rámci programu na zvýšenie kvality poskytovaných služieb vyčlenil ŽSK v prvej úprave rozpočtu 25.000 eur na pôrodnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tento objem finančných prostriedkov bude slúžiť ako kompenzácia pre zdravotnícke zariadenia za to, že uvedené služby budú svojim pacientkam poskytovať bezplatne.

Úpravu rozpočtu, súčasťou ktorej je zavedenie bezplatnej epidurálnej analgézie a prítomnosť otca pri pôrode, schválili poslanci zastupiteľstva ŽSK na pondelkovom (6. 5.) rokovaní.
 

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…