Martin vďaka chybe leteckých spoločností lieta lacno po celom svete. Jeho stránku sleduje viac ako 200-tisíc ľudí
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Martin vďaka chybe leteckých spoločností lieta lacno po celom svete. Jeho stránku sleduje viac ako 200-tisíc ľudí

Martin Hanzel učí ľudí, ako lacno precestovať celý svet. 

BRATISLAVA, 14. máj - Blíži sa sezóna dovoleniek a veľa ľudí už rozmýšľa nad tým, kam sa v lete vyberie. Cestovné kancelárie prinášajú množstvo destinácií, ale na dovolenku sa môžete vybrať aj svojpomocne. Stačí si nájsť letenku a ubytovanie. Ak neviete ako na to, nechajte si poradiť. Martin Hanzel je vášnivým cestovateľom a rozhodol sa o jeho poznatky podeliť aj s ostatnými. Pred pár rokmi si na Facebooku založil stránku s názvom Tour de svet, kam pridáva tie najlacnejšie letenky a tiež tipy na ubytovanie. „Mám viacero systémov na vyhľadávanie lacných leteniek. Po viacerých rokoch pátrania po dobrých ponukách som sa už naučil, kde hľadať, čo hľadať a čo očakávať,“ opísal svoj systém Martin v rozhovore pre Dobré noviny. Zaujímavé ponuky si vyhľadáva vo voľnom čase na stránkach nízkonákladových aeoroliniek alebo predajcov leteniek.

Sám je aktívnym cestovateľom a veľmi rád spoznáva nové krajiny. Potom, ako prišiel na spôsob vyhľadávania lacných leteniek, zrazu sa pred ním objavilo toľko ponúk, že sa rozhodol o ne podeliť nielen so svojim okolím, ale aj s úplne cudzími ľuďmi. Skupina Tour de svet má už viac ako 200 000 aktívnych členov. Ani sám Martin na začiatku neveril, že jeho stránka bude taká populárna. Lacné letenky, ktoré sú v skupine zverejnené, predstavujú buď promo akciu jednotlivých spoločností, alebo chybu v systéme. Ako to teda funguje? „Ak si niekto kúpi lacnú letenku kvôli tomu, lebo nastala chyba v systéme, nemôže nastať, že tú osobu otočia priamo na letisku s tým, že jej zrušili let. Je to chránené zákonom a ak by sa to stalo, ľudia majú nárok na kompenzáciu,“ vysvetlil Martin Hanzel.

Ľudia, ktorí sa rozhodnú veľa cestovať a využívať akciové ponuky, musia byť flexibilní v čase a v destinácii

Ako sám tvrdí, stránka Tour de svet je vedľajším produktom jeho cestovania. Snaží sa do nej pridávať fotky a videá z jeho vlastných cestovateľských zážitkov, aby inšpiroval aj iných ľudí. Čo je aktuálne cenovo najdostupnejšie? Podľa Martinových slov je to Balkán a to pokiaľ ide o letenky aj ubytovanie. Čo sa týka nizkonákladových spoločností, najviac lacných a dostupných ponúk sa objavuje na stránkach spoločností Ryanair, Laudamotion, Wizzair a Easyjet.

Ľuďom však zároveň radí, aby sa nesústredili iba na jednu možnú destináciu, ale cestovali radšej veľa aj na miesta, kam pôvodne možno až tak ísť nechceli: Posolstvo pre ľudí, ktorí chcú cestovať, je, aby sa nefixovali na jednu konkrétnu destináciu, lebo človek potom čaká a nemusí sa vždy dočkať. Skôr, keď nejaká zaujímavá ponuka vyskočí, ktorá sedí časovo aj finančne, tak kupujte a určite to bude fajn dovolenka. Ja sám takto fungujem už dlhé roky. Videl som už všetko čo som chcel, len to možno trvalo niekedy dlhšie, kým som sa tam dostal,“ hovorí o svojich skúsenostiach Martin.

Celý rozhovor s cestovateľom a zakladateľom stránky Tour de svet Martinom Hanzelom nájdete v priloženom videu.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…