Nemecký cirkus prišiel s fantastickým nápadom. Namiesto živých zvierat používa hologramy
Dobré noviny
Dobré noviny

Nemecký cirkus prišiel s fantastickým nápadom. Namiesto živých zvierat používa hologramy

Cirkus so zvieratami, no zároveň bez zvierat. Zakladateľ nemeckého cirkusu prišiel na to, ako ich dostať aj do dvadsiateho prvého storočia.

— Foto: Facebook/Circus Roncalli

BERLÍN 16. mája - Rastúca vlna nevôle, ktorá sa vznáša na cirkusy a ich zachádzanie so zvieratami vnukla Bernhardovi Paulovi výnimočný nápad. Riaditeľ a zároveň zakladateľ cirkusu Roncalli prišiel na to, ako dostať cirkusy aj do dvadsiateho prvého storočia. Zvieratá v jeho cirkuse nie sú podrobené žiadnemu tvrdému výcviku. Nie je to ani potrebné, pretože ovládajú všetko na čo si len pomyslíte.

Človek by si možno pomyslel, čo to je za nezmysel. Má to však celkom jednoduché vysvetlenie. Paul nakúpil do svojho cirkusu niekoľko kamier, ktoré dokážu premietať hologramy, a tak premietnu divákom rôzne zvieracie kúsky bez toho, že by cirkus musel vlastniť a trénovať akékoľvek zvieratá v zajatí. Ako sa sám vyjadril, považuje to za jedinečný a revolučný koncept a práve v ňom vidí budúcnosť cirkusov. Počas prestávky sa z manéže môžete vybrať občerstviť sa do bufetov, kde vám ponúknu nápoje či pop-corn v pohároch z ekologického materiálu, novinkou sú aj vegetariánske jedlá.

Hologramy vraj zabíjajú myšlienku cirkusov

Šéf cirkusu Roncalli priblížil aj návrh smerovania cirkusu v nasledujúcich rokoch. Uviedol, že jeho cirkus bude navštevovať len tie mestá, ktoré mu nebudú hádzať polená pod nohy a nebudú mu znemožňovať vystúpenia. Medzi takéto mestá sa zaradili Hamburg, Mníchov, Kolín nad Rýnom či Düsseldorf. V iných mestách zatiaľ myšlienku cirkusu Roncalli neprijali veľmi optimisticky. Predsa len, hoci sa nápad s hologramami stretol s nadšením, istá skupina ľudí sa vyjadrila aj tak, že cirkus bez zvierat nie je cirkus a dokonca sa objavili aj názory, že Roncalli zabíja pôvodnú myšlienku cirkusov.

Takéto názory si však cirkus Roncalli k srdcu nijako neberie. Návštevnosť ich cirkusu dokazuje, že to bolo správne rozhodnutie, ktoré ani zakladateľ nijako neľutuje. Cirkus, hoci v minulosti vlastnil a využíval zvieratá na rôzne čísla, dnes už nevlastní ani jedno živé zviera. Svoje čísla zmenil na poetické a akrobatické vystúpenia, ktoré dopĺňajú fascinujúce hologramy a návštevníci odchádzajú s úžasným zážitkom aj bez toho, že by sa dívali na drezúrované zvieratá.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…