Skúmala slovenské rodiny: Otcovia už takmer o ničom nerozhodujú. Dobrá správa ale je, že dnes partneri rozhodujú spoločne
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Skúmala slovenské rodiny: Otcovia už takmer o ničom nerozhodujú. Dobrá správa ale je, že dnes partneri rozhodujú spoločne

Eva Taračová v Dobrom rádiu porozprávala nielen o úlohe otca v modernej slovenskej rodine, ale aj o tom, ako vplýva všadeprítomná technológia na dnešné deti.

Ilustračná snímka — Foto: Pexels

BRATISLAVA 16. mája - Marketingová výskumníčka Eva Taračová sa už od roku 1990 venuje marketingovým prieskumom, vďaka ktorým už spoznala preferencie ľudí. Naposledy sa vo svojich skúmaniach venovala skutočne zaujímavej téme. Spolu so svojím tímom zisťovala, akú úlohu dnes plní otec v slovenských rodinách. O tom aj o mnohom ďalšom prišla Eva Taračová porozprávať aj do dopoludňajšej šou Dobrého rádia, v ktorej bola hosťom.

Rola otca sa veľmi zmenila. V časoch, keď som vyrastala ja, v 70-tych a 80-tych rokoch, typický model rodiny predstavoval seriál Žena za pultom,“ hovorí s úsmevom výskumníčka, „vtedy to bolo veľmi jednoduché. Rola matky a otca bola veľmi jasné definovaná. Dnes je situácia výrazne iná,“ opisuje. Dnes máme rodiny s matkami, ktoré budú rady aj štyri roky doma s dieťaťom, potom sú matky, ktoré sú odhodlané vrátiť sa do práce a budovať si kariéru už pol roka po narodení dieťaťa no a do tretice sú aj také matky, ktoré sa dobrovoľne kariéry vzdajú a s partnerom sa zhodnú, že dieťa bude pre nich to najdôležitejšie. „To, čo zmenilo pozíciu otca je emancipácia a snaha žien žiť aj svoj vlastný život podľa toho, ako si to ony samy želajú,“ vysvetlila Taračová.

O čom teda ešte dnes rozhodujú otcovia?

Aj na túto otázku sa marketingová výskumníčka vo svojej práci zamerala. „Sama som bola prekvapená, ako málo skutočných rozhodovacích právomocí otcom zostalo. Dobrá správa je, že o väčšine vecí v rodine rozhodujú partneri spoločne,“ hovorí výskumníčka. Spoločné rozhodovanie však platí, samozrejme, len v prípade, že je rodina kompletná a nedošlo k rozvodu. Treba si totiž uvedomiť aj to, že rozvodovosť, je, žiaľ, aj na Slovensku vysoká.

Jemnú nadvládu nad matkou, pokiaľ ide o rozhodovanie si otec stále zachováva napríklad v rozhodovaní o výbere zriaďovateľa internetu, platenej televízie, nového auta. Paradoxne však napríklad o výbere bicykla pre dieťa rozhoduje skôr mama ako otec. Ideálny stav však je, ak partneri rozhodujú spoločne: „Žijeme v dobe rovnocennosti a je veľmi fajn, keď sa partneri dokážu dohodnúť a ťahajú za rovnaký koniec lana,“ ozrejmuje výskumníčka.

V rozhovore porozprávala aj o jednotlivých modeloch rodiny, ktoré na Slovensku aktuálne existujú a povedala aj to, ako vplýva technika a moderné technológie na dnešné deti a ich detstvo. Vypočujte si zaujímavý a inšporatívny rozhovor s marketingovou výskumníčkou Evou Taračovou.

Aký otec, taký syn

Marketingovú výskumníčku a mnohých iných inšpiratívnych hostí budete môcť naživo stretnúť už čoskoro na druhom ročníku konferencie Aký otec, taký syn. Podujatie o výchove chlapcov a otcovstve sa koná už 15. júna v bratislavskom hoteli Double Tree by Hilton. Tešiť sa môžete nielen na prednášku Evy Taračovej, ale aj sociálnej pedagogičky Kataríny Winterovej či uznávaného českého pedagóga a lektora Mareka Hermana. Vstupenky sú dostupné na webe konferencie.

SLEDUJTE NAJVÄČŠIE HITY A POZITÍVNE SPRÁVY NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…