Ladislav Miko: Slovák má v europarlamente väčší hlas, než Nemec. Oslabuje ho len nízka volebná účasť
Marián Balázs
Marián Balázs

Ladislav Miko: Slovák má v europarlamente väčší hlas, než Nemec. Oslabuje ho len nízka volebná účasť

Nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu budú mimoriadne dôležité aj z hľadiska Slovenska. Vzhľadom na silnejúcu pozíciu radikálov a extrémistov nie je jedno, aký signál Slovensko smerom k Európe vyšle. Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bol vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku doc. Ladislav Miko.

BRATISLAVA 16. mája - Hoci je pôvodom Košičan, Ladislav Miko je bývalým českým ministrom životného prostredia z obdobia populárnej úradníckej vlády Jana Fischera. V súčasnosti pôsobí ako vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Hoci posledné voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku preslávili ako voľby s historicky najnižšou účasťou a to v celej Európe, prípadná nízka účasť v prípade nadchádzajúcich volieb predstavuje oveľa väčšie riziko - predpokladá sa totiž volebná disciplinovanosť voličov extrémistických strán a hnutí. Ladislav Miko však riziko vidí nielen na Slovensku, ale aj v ďalších členských krajinách. Predpokladá sa, že by mohli mať vyššie zastúpenie v Európskom parlamente, varuje Ladislav Miko. „Máme jasné informácie, že slovenská populácia je vo veľkej miere pozitívne naladená voči Európskej únii, je to až okolo 70%, čo je úplne výrazne proeurópsky naladená krajina. Ale súčasne vieme, že kvôli nízkej volebnej účasti a relatívne vysokej disciplinovanosti voličov antisystémových strán by ten výsledný obrázok mohol byť úplne iný, než naozaj je, uviedol pre Dobré noviny Ladislav Miko. Ten zároveň upozorňuje, že ak nepôjdu občania voliť, budú ich zastupovať poslanci zvolení „tými druhými“.

Slovenský europoslanec má silnejší mandát, než nemecký

Ladislav Miko ďalej upozorňuje, že Slovensko je zvýhodnené už pri samotnom počte slovenských europoslancov. Podľa Mika by vzhľadom na počet obyvateľov malo Slovensku prináležať len okolo 7 mandátov, naša krajina však bude mať v Európskom parlamente až 13 poslancov. „Na jedného slovenského poslanca tak pripadne oveľa menej ľudí, ako povedzme v Nemecku. To znamená, že hlas jedného občana Slovenska je oveľa silnejší. Čiže Slovák má v Európskom parlamente oveľa väčší hlas, ako Nemec,“ tvrdí Miko. Zároveň však upozorňuje, že samotného slovenského europoslanca oslabuje nízka volebná účasť. „Ak je účasť 13 percent, tak ostatní povedia, za koho ty vlastne hovoríš? Z tvojho štátu za tebou nestojí 87 percent ľudí,“ vysvetľuje dôležitosť volebnej účasti slovenských voličov Ladislav Miko.

Viac o fungovaní Európskeho parlamentu a ďalších európskych inštitúciách a význame volieb do Európskeho parlamentu sa dozviete z priloženého videorozhovoru.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…