Boľavé alebo devastované zuby podľa odborníka netreba vždy vytrhnúť
TASR
TASR

Boľavé alebo devastované zuby podľa odborníka netreba vždy vytrhnúť

Najčastejšími príčinami straty zubov sú zubné kazy a následky parodontopatií.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR – František Iván

Bratislava 23. mája (TASR) – Kvalitné ošetrenie zuba môže trvať niekoľko hodín, no vlastný zachovaný zub je lepší než akýkoľvek implantát, pretože je to látka telu vlastná. "Žiaľ, mnoho zubárov sa stavia k zubom, ktoré boli v minulosti ošetrené nedostatočne alebo ich liečenie vyzerá komplikovane, skôr tak, že navrhnú ich vytrhnutie," konštatuje prezident Regionálnej komory zubných lekárov v Bratislave Vlastimil Graus. Vytrhnutie je podľa neho pre zubára jednoduchšie, no nie každý zub, ktorý bol v minulosti ošetrený a javí nejaké známky zápalu na svojom koreni, patrí do koša.

"Vo väčšine prípadov sa dá urobiť revízia ošetrenia, kompletne sa odstránia staré výplne a urobí sa revízia celého systému, pretože nejde len o jednu rúrku, ktorú by bolo treba vyčistiť, ale o celý systém koreňových kanálikov," hovorí Graus o endodontickom, teda hĺbkovom, ošetrení zuba. To trvá spravidla niekoľko hodín. Na Slovensku sa mu venujú lekári združení v Slovenskej endodontickej spoločnosti (SES) Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL).

Najčastejšími príčinami straty zubov sú podľa SES zubné kazy a následky parodontopatií. Obidve spôsobuje kombinácia patogénnych mikroorganizmov s nedostatočnou ústnou hygienou a nesprávnymi stravovacími návykmi. V uplynulých 15 rokoch na Slovensku zaviedli na viacerých školách výučbu dentálnych hygieničiek a SKZL sa snaží presadiť a podporovať viacero programov, ktorých cieľom je zlepšenie orálneho zdravia obyvateľstva.

Podľa epidemiologických štúdií sa ošetrenie koreňových kanálikov často spája s nedostatkom času a nevenovaním patričnej pozornosti röntgenovej diagnostike a endodontickému ošetreniu. Úspešnosť endodontickej liečby je podľa odbornej literatúry u imunitne zdravých ľudí 95 až 98 percent. Podobné výsledky možno podľa SES dosiahnuť aj pri revíziách, ak neboli poškodené steny koreňových kanálikov. Čím menej bolo do koreňových kanálikov pôvodne zasahované, tým lepšia je prognóza ďalšieho ošetrenia.

"Koreňový kanálik s jeho množstvom zakončení možno prirovnať k delte rieky, ktorá ústi do mora. Celý tento koreňový systém treba dôkladne dekontaminovať a vyčistiť, aby tam zostalo čo najmenej mikroorganizmov, ktoré by v budúcnosti mohli robiť problémy," priblížil Graus. Potom zub potrebuje následné ošetrenie a treba ho stabilizovať, aby nedošlo k jeho neskoršiemu preťaženiu, zlomeniu a iným následkom. Podľa odborníka sa to robí zubnou polokorunkou, zvanou aj onlay, či korunkou, ktorá môže byť napríklad súčasťou mostíka.

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…